Ekipy ponad 300 konstruktorów z całego świata przyjadą na Podkarpacie, aby wziąć udział w spektakularnym wydarzeniu, jakim są Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich. Zaplanowana na 10, 11 i 12 września impreza będzie nie lada gratką dla fanów robotyki. Wydarzenie będzie miało miejsce w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym, które na czas zawodów zmieni się nie do poznania.

Zawody są największą imprezą robotyczno-kosmiczną w Europie. Będzie to już jej trzecia edycja. Tym razem odbędzie się na Podkarpaciu! Specjalnie na to wydarzenie w CWK zostanie wysypanych aż 450 ton ziemi, która swoją strukturą i kształtem ma przypominać powierzchnię Marsa. Zmagania łazików będą obserwować i oceniać m.in. eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Oprócz zawodów będą strefy pokazów naukowo-technologicznych, warsztaty dla zawodników i nauczycieli, a także wykłady  i zajęcia praktyczne. Bardzo ważnym wydarzeniem będzie poniedziałkowy Europejski Kongres Robotyczny, w czasie którego zaprezentowane zostaną założenia Polskiej Strategii Kosmicznej.

 

Bardzo się cieszymy, że impreza tej rangi będzie się odbywała na Podkarpaciu. Jest to dla nas istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego. Jesteśmy jedynym regionem w kraju, którego inteligentną specjalizacją jest lotnictwo i kosmonautyka. To wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie – mówił marszałek Władysław Ortyl.


 

Monika Konopka
fot. Michał Mielniczuk
wideo: Sebastian Kieszkowski
biuro prasowe UMWP