Spadochrony, paralotnie, szybowce, akrobacyjne samoloty ultralekkie, samoloty produkowane w Mielcu, grupy akrobacyjne – to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na uczestników Pikniku Lotniczego w ramach II Podkarpackich Pokazów Lotniczych, które 25 czerwca odbędą się w podrzeszowskiej Jasionce. Szczegóły przygotowań do imprezy zdradzali jej organizatorzy, podczas konferencji prasowej w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

Dla nas jako Politechniki jest to zwieńczenie całego roku jubileuszu 65-lecia istnienia Politechniki Rzeszowskiej, a dokładnie 65-lecia kształcenia technicznego na poziomie wyższym na Podkarpaciu. Jednocześnie świętujemy 70-lecia Aeroklubu Rzeszowskiego i 40 –lecie Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej – mówił podczas konferencji rektor Politechniki prof. Marek Orkisz.  

160613 pokazy

Organizatorami tego przedsięwzięcia są Politechnika Rzeszowska, Aeroklub Rzeszowski, spółka Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka oraz Fundacja Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej. Patronat nad imprezą objęli Polska Agencja Kosmiczna, Aeroklub Polski, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Starosta Rzeszowski.

Jesteśmy jako region zobligowani do organizacji takich pokazów, bo naszą inteligentną specjalizacją jest lotnictwo i kosmonautyka. To jest też obszar wspierany przez nas ze środków europejskich, stąd ta impreza też uzyskała nasze wsparcie z budżetu województwa i budżetu RPO WP 2014-2020. Do pokazów zostaną włączone instytucje, które korzystają ze środków europejskich. Między innymi zostaną pokazane w powietrzu samoloty zakupione z funduszy europejskich, sprzęt który na co dzień wykorzystywany jest do szkolenia studentów Politechniki Rzeszowskiej – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Podczas pokazów obok zaproszonych przez organizatorów załóg, wystąpią również samoloty zakupione z Funduszy Europejskich: PA 34 SENECA SP-TUC, PA-28 PIPER SP-TUT, LIBERTY XL-2 SP-TZA, LIBERTY XL-2 SP-TZD.

 

W pokazy włączamy także nasze Centrum Wystawienniczo Kongresowe, gdzie będą pokazy szybowców, wystawa modeli lotniczych oraz pokazy dronów – dodaje marszałek Ortyl.

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego ustawiony zostanie szybowiec szkolno-treningowy SZD-54 PERKOZ, replika latającego szybowca z okresu międzywojennego IS-A SALAMANDRA oraz motolotnia ze skrzydłem wzorowanym na rozwiązaniu Witolda Kasprzaka KASPERWING-1-JG. Duża atrakcją w CWK będzie pokaz dronów, w którym wezmą udział między innymi modele Racer, używane i wykorzystywane wyścigach. Zostanie także zaprezentowany model PINGWIN modyfikacji Fotoacc - samolot bezzałogowy budowany do mapowania terenu oraz poszukiwań.

 

O szczegółach prezentacji lotniczych, które odbywać będą się na niebie nad Jasionką 25 czerwca mówił podczas konferencji szef Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

Sam pokaz w locie będzie bardzo zróżnicowany. Zostaną zaprezentowane wszystkie rodzaje statków powietrznych – zaczynając od spadochronów, pokazów paralotni, motoparalotnie, balony, szybowce, w tym akrobacyjne, samoloty lekkie – wśród nich grupy Żelazny i Firebirds. A jeżeli chodzi o sprzęt ciężki to będzie zaprezentowany w postaci samolotów   produkowanych w Mielcu oraz śmigłowców. Na zakończenie pokazów zaprezentuje się grupa Orliki – zachęcał do udziału w pokazach dyrektor OKL PRz Jerzy Bakunowicz.

Ubiegłoroczne I Podkarpackie Pokazy Lotnicze w Mielcu miały 90 tysięcy widzów. W tym roku organizatorzy spodziewają się równie dużego zainteresowania lotniczymi akrobacjami na podkarpackim niebie.  

Pokazom towarzyszyć będzie Strefa Funduszy Europejskich, w której zaprezentują się ich beneficjenci – m.in.: uzdrowiska z Podkarpacia, samorządy, przedsiębiorcy, Ministerstwo Rozwoju oraz jednostki kultury.

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
foto Michał Mielniczuk,
video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP