Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Promocja

Niezapomniany smak i brzmienie Kresów

|
Sebastian Kieszkowski
2 sierpnia odbył się Festiwal Kultur i Kresowego Jadła w Baszni Dolnej. Impreza zgromadziła tysiące miłośników pysznego Kresowego Jadła oraz ludowej muzyki.
Gospodarzem festiwalowej sceny został profesor Stanisław Górka, aktor filmowy i teatralny. Na festiwalowych deskach zagrał także zespół Viňančan z miejscowości Vinne na Słowacji. Swój niepowtarzalny talent we wspólnym programie przedstawiły Zespół Śpiewaczy Niespodzianka oraz ZPiT KRESY. Późnym popołudniem pod sceną zebrały się spore tłumy a wszystko za sprawą lubelskiej Rokiczanki, która wykonała utwory takie jak: „Lipka”, „W moim ogródecku” i „To i Hola”. Tuż po zachodzie słońca zabrzmiały gitary, a w głośnikach można było usłyszeć głos Dominiki Gawędy. W Baszni Dolnej gościł zespół Blue Cafe, z którym goście bawili się do późnych godzin nocnych.
Oczywiście przez cały dzień nie brakowało pysznego Kresowego Jadła oraz wielu produktów regionalnych. Pod czujnym okiem przewodniczącego komisji konkursowej- znanego kucharza Jakuba Kuronia odbył się konkurs Kresowego Jadła, z kolei Pani Bernadeta Dżugan- Dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Rzeszowie, stanęła na czele komisji konkursu na Najlepszą potrawę regionalna na bazie miodu.
Wśród festiwalowiczów krążyli szczudlarze, skupiając uwagę najmłodszych, do zebranych uśmiechały się dziewczyny z Pin Up, a co chwila w tle słychać było pana Tadzia poruszającego najstarszą w Polsce katarynkę. Dzieci bawiły się zarówno na placu zabaw, jaki i pod namiotami Unii na widelcu- gdzie czekały na nich quizy i zabawy związane z Unią Europejską. Prawdziwą furorę zrobił balon wznoszący się nad placem. Kolejka do kosza była ogromna, a wrażenia po wzlocie niezapomniane.
Organizatorami wydarzenia byli marszałek województwa podkarpackiego oraz wójt gminy Lubaczów.
UG Lubaczów