Mnóstwo atrakcji, ciekawa muzyka i słoneczna pogoda – to przepis na udaną imprezę plenerową. Tak w największym skrócie można opisać drugi dzień Kresowej OFFensywy w Baszni Dolnej na terenie Kresowej Osady. Najciekawszym wydarzeniem był II Międzynarodowy Turniej Łucznictwa Tradycyjnego.

 

Turniej łucznictwa O Strzałę Jana III Sobieskiego to tylko jedno z wielu wydarzeń. Towarzyszyły mu m.in. obozy łucznicze, można było również zobaczyć jak robi się strzały i łuki, a także obejrzeć stroje historyczne.Dla tych, którzy chcieli aktywnie spędzić czas były gry i zabawy terenowe. Z kolei pasjonaci historii, a dokładniej wydarzeń z okresu I wojny światowej, mogli poznać wszystkie szczegóły dotyczące Szlaku Frontu Wschodniego, obejrzeć materiały filmowe dotyczące Wielkiej Wojny, a nawet „zaciągnąć się” do wojska w punkcie werbunkowym z tamtego okresu.

Muzeum Pałac w Wilanowie przygotował z kolei ofertę edukacyjną w postaci ciekawych warsztatów dotyczących kaligrafii i strojów króla Jana III Sobieskiego. Były też warsztaty kulinarne oraz wiele innych ciekawych atrakcji.
Imprezę zakończył koncert zespołu Karczmarze na Nowo.
Kresowa Osada, w której przez dwa dni 27 i 28 czerwca odbywała się Kresowa OFFensywa Kulturowa to wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Podkarpacia. Jeszcze do niedawna był to zaniedbany popegeerowski teren. Dzisiaj jest to atrakcyjna wioska tematyczna, która odwołując się do wielokulturowości Kresów, oferuje różne fory wypoczynku i poznawania historii tych ziem. Miejsce to powstało dzięki staraniom władz Gminy Lubaczów, które zdobyły dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.
Organizatorem Kresowej OFFensywy Kulturowej był Departament Promocji i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP
Fot. Magdalena Przytuła