Lotnicze akrobacje, pokaz sprzętu lotniczego, występy gwiazd i mnóstwo atrakcji dla dzieci i młodzieży. Tak w skrócie wygląda plan I Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Ich organizatorem jest Samorząd Województwa Podkarpackiego, a współorganizatorem i gospodarzem pierwszej edycji samorząd Mielca. O planach poinformował w Mielcu marszałek Władysław Ortyl podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Przemysł lotniczy, Dolina Lotnicza, to jeden z najważniejszych obszarów, które służą rozwojowi gospodarczemu regionu i w związku z tym ten element powinien uzyskiwać odpowiednią rangę i nasze działania jako samorządu województwa jeżeli chodzi o promocję – mówił rozpoczynając konferencję marszałek Ortyl.

Właśnie z tego powodu samorząd chce organizować Podkarpackie Pokazy Lotnicze. Pierwsza edycja odbędzie się w Mielcu 12 i 13 września. Miasto ma już doświadczenie w tego typu imprezach i odpowiednie lotnisko, na którym już wielokrotnie organizowano takie pokazy. Po raz ostatni, dwa lata temu, z okazji 75-lecia PZL-Mielec.

 

Miasto dysponuje lotniskiem, które posiada pas startowy o długości 2,5 tys. metrów, który może być wykorzystany pod takie pokazy. To co dla nas istotne, to fakt zaplecza firm lotniczych, które tu funkcjonują, które stworzyły w Mielcu swoistą kulturę lotniczą, która jest magnesem przyciągającym inwestycje – mówił prezydent Mielca - Daniel Kozdęba.

Atrakcji będzie mnóstwo, nie tylko dla pasjonatów lotnictwa. Pierwsze ekipy już potwierdziły swój udział w pokazach. Jedną z atrakcji będzie pokaz Zespołu Akrobacyjnego Sił Powietrznych - Biało-Czerwone Iskry.

Możemy powiedzieć, że pojawi się grupa Żelazny, Firebirds, Artur Kielak – jeden z najlepszych pilotów akrobacyjnych w Polsce. I cały czas staramy się tę listę ubogacić – mówił Michał Tabisz dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej.

Samorząd województwa chce, aby w kolejnych latach pokazy lotnicze odbywały się także w innych miastach regionu, które mają tradycje lotnicze, na przykład w Krośnie i Stalowej Woli. Prezydenci tych miast – obecni na konferencji – nie kryli zadowolenia z tego faktu, gdyż jest to dla nich duża promocja.

Poprzez organizację tych przedsięwzięć lotniczych na lotniskach regionalnych pojawia się możliwość propagowania naszego lotniska, a więc zwrócenia uwagi branży lotniczej, że funkcja lotniska w krośnie została poszerzona, ze to jest lotnisko bezpieczne, ze można się tam szkolić – tłumaczył Piotr Przytocki prezydent Krosna.

Mam nadzieję, że przy okazji tej imprezy będziemy mogli pochwalić się naszym potencjałem gospodarczym, tak abyśmy mogli pokazywać że Podkarpacie, nasze ośrodki miejskie, potrafią ze sobą współpracować i pokazywać duży potencjał gospodarczy – dodał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Podkarpackie Pokazy Lotnicze mają być cykliczną imprezą promującą lotnictwo oraz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. Ten wybór jest nieprzypadkowy. Lotnictwo i kosmonautyka to jedna z naszych tzw. inteligentnych specjalizacji, które będą szczególnie traktowane w nowej perspektywie finansowej. 

Monika Konopka
fot. Michał Mielniczuk
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP