161206 wolontariatWolontariat przestrzeń czynienia dobra – to hasło konferencji poświęconej organizacjom pozarządowym, która odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. Konferencja zgromadziła przedstawicieli organizacji trzeciego sektora z Podkarpacia i młodych wolontariuszy, którzy mieli okazję wziąć udział w wykładach i panelach dyskusyjnych poświęconych działalności organizacji pozarządowych. Samorząd województwa na konferencji reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

W konferencji udział wzięli także: Teresa Wargocka - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Witold Lechowski - Wicewojewoda Podkarpacki, posłowie z Podkarpacia, Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty, a także kuratorzy oświaty z innych województw.

Sekretarz Stanu Teresa Wargocka powitała gości biorących udział w konferencji, mówiła o idei wolontariatu i potrzebie włączania do niego młodych ludzi.

Jest mi niezmiernie miło, że mogę wziąć udział w tej konferencji, na której będziemy mówili  i dzielili się doświadczeniami z zakresu pięknej postawy człowieka, który zauważa obok siebie drugą osobę, potrafi wczuć się w jej sytuację, potrafi dostrzec to, że często jest to osoba, do której wyciągnięcie ręki jest konieczne – mówiła sekretarz stanu.

Marszałek Władysław Ortyl również skierował kilka słów do obecnych na sali gości:

Podkarpackie to przestrzeń otwarta dla czynienia dobra, to przestrzeń otwarta dla wolontariatu – jest mi miło słyszeć takie słowa. Trzeba pamiętać, że Podkarpacie takie właśnie jest. Podkarpacie ma swoją aktywność związaną z organizacjami i instytucjami pozarządowymi. […] Jeżeli ktoś mówi, że młodzież jest dziś słabsza i ma złe nawyki, to taka koncentracja dobra, jak tu dziś na Podkarpaciu ma miejsce, temu zaprzecza – powiedział marszałek Ortyl.

Program konferencji jest obszerny. Odbyły się cztery wykłady: „Wolontariat – przestrzeń czynienia dobra”, „Szkolne Koła Caritas jako forma współczesnego, chrześcijańskiego wolontariatu”, „Wolontariat kompetencji. Jak dzielić się wiedzą i doświadczeniem?” oraz „Kurs na wolontariat”.

Uczestnicy konferencji wzięli także udział w panelach tematycznych: „Wolontariat – o sztuce dzielenia się”, „Aktywni z natury – inkubatory wolontariatu”, „Wolontariat jako kapitał społeczny”, i „Wolontariusze – zwyczajni Niezwyczajni”.

Organizatorem konferencji był Podkarpacki Kurator Oświaty. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Tekst/foto:
Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP