logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

190301 1marca- Ich niezłomna postawa to nasze dziedzictwo, do którego musimy się odnosić w codziennych działaniach. Musimy mieć świadomość, jakie są nasze korzenie i jaka jest cena wolności, którą dziś się cieszymy - napisał do uczestników rzeszowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych marszałek Władysław Ortyl. List odczytał wicemarszałek Piotr Pilch, który wraz z wiceprzewodniczącym sejmiku Jerzym Cyprysiem reprezentował podkarpacki samorząd.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Farnym. Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerowali na plac przed pomnikiem płk. Łukasza Cieplińskiego. Sygnałem do rozpoczęcia obchodów rocznicy w części zgodnej z wojskowym ceremoniałem, było odegranie hymnu. Następnie głos zabrali przedstawiciele rządu, samorządów, wojska oraz IPN.

List marszałka Władysława Ortyla skierowany do uczestników uroczystości, odczytał wicemarszałek Piotr Pilch.

- Żołnierze Wyklęci to niezłomni patrioci, którzy mieli świadomość, że walka, do której stają jest nierówna i raczej nie zakończy się zwycięstwem, ale podejmowali ją wierni żołnierskim ideałom, kierowani odpowiedzialnością za los Polski i jej mieszkańców. Nie chcieli oddać naszego honoru bez walki, bez pokazania, że nie godzimy się na komunistyczną propagandę, zniewolenie i okowy. Już wtedy wiedzieli, jak wysoką cenę przyjdzie nam zapłacić za życie w totalitarnym ustroju – pisał marszałek, dodając - Żołnierze Niezłomni są bohaterami. Doceniam fakt, że tę prawdę możemy otwarcie mówić oraz przekazywać młodym pokoleniom Polaków. Niech niosą ją w swoich sercach i umysłach, kształtując lepszą przyszłość naszej Ojczyzny. Stojąc przed pomnikiem bohaterskich „Żołnierzy Niezłomnych” oddajmy im hołd, uczcijmy pamięć, pielęgnujmy w sercach ich postawę. To nasz obowiązek. Cześć ich pamięci – napisał Władysław Ortyl.

Wśród licznie zgromadzonych mieszkańców miasta obecni byli także: wojewoda Ewa Leniart, posłanka Krystyna Wróblewska, poseł Wojciech Buczak, poseł Maciej Masłowski, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, harcerze, członkowie „Solidarności” oraz organizacji patriotycznych.

Po zakończeniu wystąpień odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem płk. Cieplińskiego.

Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP 

Statystyka

Odwiedza nas 787 gości oraz 0 użytkowników.