190115 oplatek

Samorządowcy z całego Podkarpacia przyjechali dziś do Rzeszowa, by wziąć udział w tradycyjnym opłatku przedstawicieli władz lokalnych. Tegoroczne spotkanie odbyło się w cieniu tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Samorządowcy oddali cześć zmarłemu oraz pomodlili się za jego duszę.

Jesteśmy wstrząśnięci ogromem dramatu jaki dotyka rodzinę pana prezydenta Pawła Adamowicza. Myślę, że dotyka on także brać samorządową. Wiemy jak ważne są nasze decyzje, jak ciężka jest nasza praca i służba. Chciałbym, aby dziś w atmosferze życzeń, pamiętali państwo o osobie pana prezydenta. Mam nadzieję, że ta tragedia stanie się dla nas przestrogą, abyśmy już nigdy nie musieli spotykać się w takich okolicznościach - powiedział marszałek Władysław Ortyl, rozpoczynając spotkanie.   

Następnie, zgromadzeni w Filharmonii Podkarpackiej odmówili modlitwę w intencji Pawła Adamowicza, którą poprowadził biskup Jan Wątroba. Tuż po modlitwie, wybrzmiał odegrany na trąbce utwór “Cisza”. Przedstawiciele podkarpackich samorządów uczcili w zadumie pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

 Kolejno, głos zabrała Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

 Nasze dzisiejsze spotkanie ma wyjątkowy nastrój i wymiar na skutek wydarzeń, które rozegrały się w niedzielę. Skłania nas - osoby uczestniczące w życiu publicznym - do pewnej refleksji i do pytań o to - jaki jest sens działalności, którą realizujemy. Otóż, każdy z nas wchodząc na ścieżkę działalności publicznej, swojej misji upatruje w realizacji celów służących dobru publicznemu. I ten cel niewątpliwe sprawia, że ponosimy trudy dnia codziennego, a niekiedy nadzwyczajne ofiary, jeśli trzeba je złożyć - mówiła Ewa Leniart.

Wojewoda przypomniała także wielką inicjatywę rządu, samorządów i obywateli, jaką była organizacja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

 Nie bez znaczenia jest także państwa zaangażowanie w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Zawiązany przez wojewodę oraz marszałka komitet obchodów, okazał się wielką i cenną inicjatywą, która poruszyła także dzięki państwu, serca nas wszystkich. Zrealizowano ponad 1000 inicjatyw. Świętowanie 100-lecia niepodległości nastroiło nas do tego, aby z wielką miłością podchodzić do naszej ojczyzny. Okazywać szacunek ofierze, złożonej przez wszytkich, którzy na niepodległość ojczyzny ciężko pracowali - dodała wojewoda Ewa Leniart.

W imieniu parlamentarzystów, głos zabrał poseł Rafał Weber.

 Podkarpacki samorząd, od tego najmniejszego, od gminy po powiat, był w ostatnich latach kołem zamachowym rozwoju naszego regionu, był kołem zamachowym rozwoju podkarpackiego społeczeństwa. Jestem przekonany, że w kolejnych latach dzięki państwa aktywności będzie tak dalej - mówił poseł Weber.

Po tym wystąpieniu, głos zabrał jeszcze prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych - Władysław Ortyl. Marszałek mówił o postępach we wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego oraz współpracy samorządów w tym zakresie. Nawiązał także do pozostałych działań, które podejmowane wspólnie przez samorządowców, pozwalają utrzymywać stały rozwój regionu.

 Rozwój, który osiągamy, jest sumą działań związanych z interwencją w gospodarkę, w infrastrukturę, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, tworzenia miejsc pracy, ale także działań związanych z obszarem społecznym i kulturalnym. Ten rozwój oparty jest na współpracy różnych szczebli samorządu oraz władz centralnych - mówił Władysław Ortyl.

Po wystąpieniach, modlitwę w intencji samorządów odmówił arcybiskup przemyski Adam Szal. Uczestnicy spotkania wysłuchli także koncertu kolęd w wykonaniu brzozowskiej Brass Standard Jazz Orchestra. Za aranżację wokalną odpowiadała Marta Podulka. Zakończenie uroczystości obyło się we foyer Filharmonii, gdzie samorządowcy przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.


tekst/fot.
Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP