181218 TeDEUM

Wyjątkowym koncertem w Archikatedrze Przemyskiej zakończyły się na Podkarpaciu obchody Roku Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka Metropolity Przemyskiego. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej oraz Archidiecezjalny Chór „Magnificat” przygotowały na ten wieczór dziesięć utworów. Goście wysłuchali też fragmentów homilii arcybiskupa Tokarczuka oraz jego przesłań do wiernych.

To był wieczór pełen emocji, wzruszeń i refleksji. Wydarzenie poprzedziła msza święta w Bazylice Archikatedralnej. Po niej goście, wśród których znaleźli m.in.: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałkowie Ewa Draus i Piotr Pilch oraz członkowie zarządu Maria Kurowska i Stanisław Kruczek, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, abp Adam Szal Metropolita Przemyski, biskup pomocniczy Stanisław Jamrozek, poseł Wojciech Buczak, poseł Andrzej Matusiewicz oraz radni województwa.

Arcybiskup Adam Szal dziękował organizatorom wydarzenia za włączenie się w ogólnopolskie obchody Roku Arcybiskupa I. Tokarczuka. Wspominając swojego poprzednika mówił o jego podejściu do Ojczyzny, o jego patriotyzmie, a także o stosunku wobec kultury.

- Ksiądz arcybiskup przykładał wielką wagę do kultury. Wyrazem tego było tworzenie tzw. Instytutów Wyższej Kultury Religijnej, które przybliżały katolicką naukę społeczną, historię powszechną – mówił obecny metropolita abp Adam Szal.

Marszałek Władysław Ortyl przypomniał, że samorząd województwa, tak jak Sejm RP, również przyjął na patrona 2018 roku arcybiskupa Ignacego Tokarczuka i była to decyzja nieprzypadkowa, gdyż arcybiskup urodził się w 1918 roku, na kilka miesięcy przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

- Wszechstronność zasług arcybiskupa Tokarczuka była dla nas wszystkich determinacją, aby dokonać różnorodnego upamiętnienia dzieł jego życia. Te wysiłki były podejmowane, aby nie tylko uhonorować arcybiskupa, ale by jeszcze mocniej wejrzeć w jego dziedzictwo – mówił marszałek Ortyl.

Podczas koncertu wystąpiła orkiestra Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Tomasza Chmiela wraz z chórem „Magnificat”. W ich wykonaniu goście wysłuchali m.in. utworów Haendla, Mozarta, Schuberta, a także polskiego kompozytora Henryka Botora. Partie sopranowe zaśpiewała Katarzyna Oleś-Blacha. Chór przygotował ks. Mieczysław Gniady.

Koncert uświetniły interpretacje homilii oraz przesłań arcybiskupa Tokarczuka wygłoszone przez aktora Teatru im. W. Siemaszkowej, Waldemara Czyszaka.

Ważnym momentem była prezentacja obrazu autorstwa Zbigniewa Sałaja, który powstał na zamówienie Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, z inicjatywy Fundacji Stanica Kresowa z okazji setnej rocznicy urodzin arcybiskupa Ignacego Tokarczuka.

Organizatorem wydarzenia był Samorząd Województwa Podkarpackiego wraz z Wojewodą Podkarpackim. Patronat nad koncertem objął arcybiskup Adam Szal – Metropolita Przemyski. Listy na koncert przysłali Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wydarzenie wsparła PGE Obrót w Rzeszowie.

W 2018 r. przypada 100. rocznica urodzin arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, dlatego decyzją Sejmu został on wybrany na jednego z patronów tego roku. Posłowie podejmując uchwałę podkreślili, że ksiądz arcybiskup był obrońcą praw wiernych i jednym z duchowych przywódców pokojowych zmagań narodu polskiego o niepodległość Ojczyzny.

Monika Konopka

Biuro prasowe UMWP