367BA132 2A5F 4372 9C80 133677DF0F58

Wielkimi krokami zbliża się okres świąteczny a co z tym związane miłe spotkania opłatkowe. Pierwsze świąteczne życzenia padły w Domu Polski Wschodniej w Brukseli podczas tradycyjnego i symbolicznego przekazania przewodnictwa.

Przez ostatni rok te honory przewodnictwa w Domu Polski Wschodniej pełniło województwo podlaskie, które reprezentował ustępujący marszałek Jerzy Leszczyński. Przekazał on przewodnictwo na ręce nowego marszalka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego.
- Bardzo podoba mi się inicjatywa Domu Polski Wschodniej. Na pewno będziemy kontynuować działania poprzedników. Debiutuję w tej roli, ale od razu czuję się raźniej widząc obok mnie byłego senatora a obecnie marszałka Władysława Ortyla od którego uczyłem się samorządu - mówił Andrzej Bętkowski.

Marszałek Władysław Ortyl złożył wszystkim uczestnikom życzenia świąteczne, nawiązał także obchodów stulecia niepodległości.
- To był rok szczególny. Zarówno w kraju jak i tutaj w Belgii byliśmy świadkami pięknych uroczystości upamiętniających tę ważną rocznicę. Na Podkarpaciu uczciliśmy to święto uderzeniem w „Dzwon Niepodległości”, który ufundował samorząd województwa, a miniaturę tego dzwonu chciałem przekazać na pamiątkę panom marszałkom i panu ambasadorowi – podsumował marszałek Władysław Ortyl, który wręczył wspomniane dzwony JE Arturowi Orzechowskiemu, Jerzemu Leszczyńskiemu i Andrzejowi Bętkowskiemu. Na koniec także po raz pierwszy w tym roku zabrzmiały kolędy.

Dom Polski Wschodniej w Brukseli to wspólne przedstawicielstwo pięciu województw Podkarpackiego, Lubelskiego, Podlaskiego, Świętokrzyskiego i Warmińsko-Mazurskiego. Powstał dzięki zawartemu przed pięcioma laty - 2 grudnia 2009 r. w Brukseli, porozumieniu. Dom ma pogłębiać współpracę i koordynować działania przedstawicielstw pięciu regionów w Brukseli.

Tomasz Leyko
Foto/video Michał Mielniczuk