Rodzina Ulmów – Honorując Sprawiedliwych to tytuł wystawy, którą od wtorku można oglądać w Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Watykanie. O otwarciu i specjalnym sympozjum informowaliśmy na bieżąco. Dziś proponujemy krótki film obrazujący to wydarzenie.

W otwarciu wystawy wzięli w nim udział m.in. kard. Angelo Amato - emerytowany Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Adam Szal, Metropolita Przemyski, Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta RP, Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Janusz Kotański, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Oren David, ambasador Izraela w Watykanie, Irena Senderska-Rzońca - przedstawiciel Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, ks. dr Witold Burda – postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów. Samorząd Województwa reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch oraz radny województwa Bogdan Romaniuk, a jednocześnie fundator fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR, która wraz z archidiecezją przemyską jest współorganizatorem wystawy.

Wystawa pokazuje bohaterstwo polskich rodzin podczas gehenny II wojny światowej, szczególnie bohaterskie postawy pomocy bliźnim, bez względu na pochodzenie czy narodowość. Wystawa „Rodzina Ulmów. Honorując sprawiedliwych” jest w większości poświęcona rodzinie z Markowej, ale jej cel jest szerszy. Dlatego w ekspozycji znalazły się także elementy poświęcone heroiczności państwa Baranków i Kowalskich, również pośmiertnie uhonorowane odznaczeniem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

T.Leyko
Rzecznik prasowy UMWP