181002 christiPrzywołanie chrześcijańskiej tożsamości Europy, przypomnienie o solidarności chrześcijan i opartych na Ewangelii korzeniach kontynentu - to cel, jaki przyświeca II Międzynarodowemu Kongresowi Europa Christi. Naukowcy, artyści, politycy, duchowni, dziennikarze i po prostu zaniepokojeni zagrożeniami dla swego kontynentu Europejczycy będą uczestnikami poszczególnych sesji, które składają się na Kongres.

Organizatorem wydarzenia, które w tym roku odbywać się będzie także na Podkarpaciu, jest Fundacja „Myśląc Ojczyzna”. Współorganizatorem kongresu jest Marszałek Województwa Podkarpackiego.  

Marszałek Władysław Ortyl, ks. Infułat Ireneusz Skubiś – moderator Ruchu Europa Christi, ks. Andrzej Cypryś – dyrektor Instytutu Teologiczno-Pastoralnego im. św. Józefa Sebastiana Pelczara oraz Jan Budziaszek pomysłodawca i organizator koncertów Jednego Serca Jednego Ducha” mówili w Rzeszowie podczas konferencji prasowej o idei i organizacji Kongresu Europa Christi.  

- Samorząd województwa podkarpackiego dba o infrastrukturę, o rozwój spraw związanych z obszarem społecznym i nie może pozostawać obojętny na sprawy związane z rozwojem i formacją duchową - mówił podczas konferencji marszałek Władysław Ortyl. Uważamy, że Podkarpacie jest szczególnym regionem, gdzie wartości związane z tradycją, kulturą, dziedzictwem naszych przodków i wiarą naszych ojców są szczególnie traktowane. To łączy się z naszą solidnością i pracowitością, z naszą religijnością. I dobrze ukazuje, że to właśnie my mamy przywilej i obowiązek, aby takie międzynarodowe wydarzenie gościć – podkreślał marszałek.

W tym roku Kongres Europa Christi będzie miał swoje odsłony w wielu miejscach Polski. Rozpocznie się na Jasnej Górze 14 października, później w Warszawie, Lubinie, Łodzi, Częstochowie i Krakowie odbędą się debaty, spotkania poświęcone między innymi tematom takim, jak: „Rechrystianizacja Europy”, „Kościół w Europie”, „Silna rodzina siłą Europy”. „Prawo, a wartości w Europie”.

- Europa jest dziś zagrożona odejściem od wartości fundamentalnych, od swych chrześcijańskich korzeni, od tego na czym wyrosła – podkreślał w Rzeszowie ks. Ireneusz Skubiś, pomysłodawca i inicjator spotkań. - Chrześcijanie muszą działać, aby powrócić do swych fundamentów, przypomnieć sobie i innym o Ewangelii i dekalogu. Wielokrotnie mówił o tym oraz o niebezpieczeństwach dla Europy św. Jan Paweł II. Pragniemy przypomnieć jego naukę i stąd tytuł tegorocznego kongresu „Wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II”- mówił podczas konferencji ks. Infułat Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi”.

Do podrzeszowskiego Centrum Wystawienniczo-Kongresowego „Europa Christi” zawita z sesją „Młodzi w Europie”, która odbędzie się 15 października. Z kolei 16 października, w 40 rocznicę wyboru Papieża Polaka właśnie w G2A Arena odbędzie się wielki międzynarodowy koncert Dekalog.

- Cieszymy się, że miejsce które stworzyliśmy może służyć także i takiemu spotkaniu. Jesteśmy dumni, że w roku jubileuszu wyboru Ojca Świętego możemy gościć ten wielki międzynarodowy projekt muzyczny, który jest bez wątpienia ubogaceniem ducha – mówił marszałek Władysław Ortyl.  

Artyści z wielu zakątków świata w swych autorskich interpretacjach odnoszą się do założeń Dekalogu.

- Bardzo cieszymy się, że możemy włączyć się w organizację projektu muzycznego Dekalog. Od lat organizujemy w Rzeszowie inne muzyczne wydarzenie – koncert Jednego Serca Jednego Ducha. Tysiące ludzi czekają na nie cały rok, aby w uroczystość Bożego Ciała spotkać się, wspólnie modlić, śpiewać i po prostu uwielbiać Boga – mówił podczas konferencji Jan Budziaszek. Naszym chórem chcemy teraz wesprzeć modlitwę, adorację i kontemplację Dekalogu - podkreślał muzyk.

W ramach rzeszowskiej części Kongresu odbędzie się dziękczynna Eucharystia, a także dyskusje, wystawy, spotkania. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny i możliwy po uprzednim zarejestrowaniu. Jest to możliwe na stronie deomeo.pl.

Cały Kongres zakończy się 22 października w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Biuro prasowe UMWP