180711 festiwalAż szesnaście zespołów polonijnych z ośmiu krajów świata przybędzie na Podkarpacie, by zaprezentować swoje taneczne i wokalne umiejętności. Wszystko za sprawą jubileuszowego - dziesiątego już Polonijnego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju. Dziś w Domu Polonii w Rzeszowie miała miejsce konferencja prasowa poświęcona festiwalowi.

Wśród zespołów, które zawitają na Podkarpaciu znajdą się: Karolinka (Białoruś), Małe Oldrzychowice (Czechy), Krakusy i Sokół (Kanada), Bursztynki (Litwa), Kukułeczka (Łotwa), Krokus (Mołdawia), Polanie znad Dniepru (Ukraina), Gwiazda, Halka-Zajączek, Krakusy, Mały Lajkonik, Opole, Polanie, Polonia, Wesoły Ludek (Stany Zjednoczone).

Festiwalowi goście przyjadą na Podkarpacie 18 lipca, pierwszy koncert pn. „Dziesiąta wędrówka z folklorem” odbędzie się dwa dni później. Koncert zostanie poprzedzony mszą świętą w intencji uczestników festiwalu, po niej wszyscy przejdą korowodem na plac Dietla w Iwoniczu Zdroju, gdzie będzie miało miejsce uroczyste otwarcie.

W ramach festiwalu odbędzie się wiele widowiskowych koncertów m.in.: „Polonijna młodzież niepodległej Polsce”, „Dziesiąta wędrówka z folklorem”, czy „Iwonicka ballada”. Koncerty odbędą się nie tylko w Iwoniczu Zdroju, ale także w Rzeszowie, Krośnie, Rymanowie Zdroju, Lubaczowie, Sieniawie, Sanoku, czy w Wielopolu Skrzyńskim.

Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju odbywa się od 1992 roku. Młodzież, która przybędzie na tegoroczny festiwal reprezentuje środowiska polonijne i Polaków żyjących poza granicami kraju. To kolejne pokolenie tych, którzy przed 26 laty przyjechali tu na pierwszy festiwal, dając początek imprezie, która stała się jedną z najważniejszych, organizowanych przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Pomysł organizowania tej imprezy wiązał się z dynamicznym rozwojem rzeszowskiego, światowego festiwalu polonijnych zespołów folklorystycznych, na który przyjeżdżało coraz więcej uczestników, w tym dzieci.

Tegoroczny festiwal został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Samorząd Województwa Podkarpackiego wsparł finansowo organizację 10. Polonijnego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju.

Tekst i fot,: D. Kozik

Biuro Prasowe UMWP