171022 lotnicyGospodarzem V Zjazdu Agrolotników był Mielec. Okazją był jubileusz 45-lecia mieleckiego Zakładu Usług Agrolotniczych. Agrolotnicy z całej Polski, a także goście zagraniczni spędzili w Mielcu trzy dni.


Głównym punktem było spotkanie w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. Była to okazja to wręczenia odznaczeń państwowych przez wicewojewodę Piotra Pilcha w asyście marszałka województwa Władysława Ortyla. Marszałek odczytał także list od prezydenta RP Andrzeja Dudy.


- Historia dokonań polskich agrolotników splata się z historią mieleckiego ośrodka przemysłu lotniczego. Państwowe Zakłady Lotnicze były częścią Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego 80.rocznicę powstania obchodzimy w tym roku. Mieleckie zakłady zasłynęły jako wieloletni, największy w świecie producent samolotów eksploatowanych w rolnictwie. (…) Sprzedaży tych maszyn towarzyszyło także świadczenie usług agrolotniczych przez znakomitych polskich pilotów, którzy pracowali w ponad 20 krajach, także w Azji i w Afryce - czytamy w liście od prezydenta.


Marszałek Władysław Ortyl szczególnie chciał wyróżnić wieloletnich pracowników ZUA z Mielca. Okolicznościowe listy gratulacyjne oraz herby województwa otrzymali Józef Roguz, Kazimierz Szaniawski oraz Jerzy Krupa.

- Trudno uwierzyć, że tyle lat minęło. Jesteście panowie związani z historią mieleckiego i polskiego lotnictwa. Macie wielkie i doświadczenie oraz wiedzę. Gratuluję również panom, że udało się ten zjazd zorganizować w Mielcu, na Podkarpaciu gdzie lotnictwo ma swoje szczególne miejsce - powiedział marszałek Władysław Ortyl.


Miłym i niespodziewanym akcentem uroczystości był film, którego autorką jest młoda reżyserka filmowa z Iranu. Jako dziecko poznała pracujących tam polskich agrolotników, z którymi ich rodziny się zaprzyjaźniły. Po latach postanowiła ich odnaleźć. Okazało się, że pilot, który był gościem irańskiej rodziny to Wojciech Sputo niestety już nie żyje. Poznała jego syna Marka, który również jest pilotem i z powietrza pokazał jej najciekawsze miejsca w Polsce. Tak powstał wzruszający film, który wyświetlono podczas uroczystości.
Podczas pobytu w Mielcu agrolotnicy zwiedzili także Polskie Zakłady Lotnicze, byli także w bazie ZUA w Mielcu. Dokonano też prezentacji odrestaurowanego samolotu LiM 5, który stanie przy jednej z dróg wjazdowych do Mielca.
Usługi Agrolotnicze polscy piloci świadczyli już pod koniec lat 60. XX wieku. Były to zabiegi m.in. w Austrii, RFN, Libii i Tunezji. Pierwszy kontrakt to opylanie pól bawełny w Sudanie w latach 1967/69 przez grupę 10 samolotów An-2 z Mielca. Z chwilą powstania Zakładu Usług Agrolotniczych w 1972, polskie samoloty zaczęły regularnie wykonywać prace za granicą, m.in. w Egipcie, Sudanie i Etiopii, w Finlandii. Austria, RFN, Czechosłowacja, NRD, Węgry i Bułgaria), Libii, Tunezji, Algierii, Nigerii, Mali, Wietnam, Indie, Iran, Syria, Pakistan. W Egipcie, Sudanie i Iranie założono własne bazy remontowe sprzętu.

Galeria: 

https://www.facebook.com/podkarpackie.serwissamorzadu/posts/1594201643965995


Tomasz Leyko
rzecznik prasowy UMWP

_