170827 dozynki“Do naszej Matki i Królowej” - pod takim hasłem odbyły się XVII dożynki Województwa Podkarpackiego. W uroczystościach uczestniczyli marszałkowie: Sejmu RP Marek Kuchciński oraz województwa Władysław Ortyl. Słowo Boże wygłosił arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski.

Tegoroczne wojewódzkie obchody święta plonów odbyły się w Długiem w gminie Zarszyn. Uroczystości poprzedziło przywitanie grup wieńcowych. Na gminnym stadionie pojawiło się ponad 100 delegacji z wieńcami i chlebem. Obecni byli także członkowie zarządu województwa, parlamentarzyści, wojewódzcy radni, lokalni samorządowcy, rolnicy i wierni. 

Dziękczynną tradycję święta podtrzymał arcybiskup Adam Szal, podkreślając istotę pracy rolników.

Dziękując Bogu, dziękujemy także naszym rolnikom, wyrażając wdzięczność i szacunek za ich zwykłą, codzienną pracę. Każda kromka chleba, którą podnosimy kilka razy w ciągu dnia do ust jest owocem ich pracy, ale także pracy tych, którzy z nimi współpracują i ich wspierają: młynarzy, piekarzy, transportowców, sprzedawców. To duża część społeczeństwa – mówił metropolita przemyski.

Do obecnych w Długiem rolników i wiernych zwrócił się także marszałek Władysław Ortyl, zwracając uwagę na profesjonalizację zawodu rolnika na Podkarpaciu.

Jesteśmy regionem, który może się pochwalić długą i piękną tradycją gospodarowania na roli. Dzięki zaradności i pracowitości podkarpackich rolników, nasze wsie przeszły olbrzymią transformację, a gospodarstwa unowocześniły się i dostosowały do europejskich standardów - powiedział Władysław Ortyl. 

Marszałek podziękował także obecnym w Długiem rolnikom, grupom wieńcowym i ich rodzinom.

Dziś w Długiem pokazaliście państwo, że tradycja przywiązania do ziemi i szacunek do jej plonów, jest w naszym regionie ogromną wartością, stanowiącą o sile tożsamości kulturowej oraz sile lokalnych ojczyzn. Tak wspaniały pokaz przywiązania do najbliższych memu sercu wzorców, pozwala ze spokojem spoglądać w przyszłość - dziękował marszałek Ortyl.

Do tożsamości nawiązał także proboszcz parafii w Długiem ks. Stanisław Orzechowski, cytując słowa świętego Jana Pawła II.

Pragnę oddać hołd miłości do ziemi, bo ta miłość zawsze stanowiła narodową tożsamość - cytował ksiądz proboszcz.

Organizatorami obchodów święta były: Duszpasterstwo Rolników Archidiecezji Przemyskiej, Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, Powiat Sanocki, Gmina Zarszyn oraz Parafia pw. Świętej Jadwigi Królowej w Długiem.

Michał Mielniczuk/BP UMWP

fot. Magdalena Kłak/PSST