logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

Długo oczekiwany remont stanie się faktem dzięki unijnym dotacjom. Zabytkowy budynek dawnej Kasy Oszczędności zyska dawny blask. 11 sierpnia w sali posiedzeń Zarządu Wojewódzkiego podpisano umowę pomiędzy samorządem województwa podkarpackiego i powiatem ropczycko-sędziszowskim na dofinansowanie projektu „Zachowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego poprzez prace remontowo-konserwatorskie przy budynku dawnej Kasy Oszczędność w Ropczycach z przeznaczeniem na cele edukacji kulturalnej”.

 
Całkowity koszt zadania to blisko 5,4 mln zł, z czego wsparcie jakie otrzyma powiat ropczycko-sędziszowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 wyniesie prawie 3 mln zł.  
Przetarg na wykonawcę tego zadania został już ogłoszony. Szukamy firmy, która wykona prace remontowo-konserwatorskie zgodnie z opracowaną dokumentacją. Zgodnie z umową termin zakończenia realizacji projektu to październik 2018 r  – mówi Witold Darłak starosta powiatu.
Pozyskane środki z UE wraz z wkładem finansowym powiatu umożliwią kompleksowy remont budynku, dostosowanie go do potrzeb niepełnosprawnych, poprawę estetyki i funkcjonalności otoczenia obiektu.
Po podpisaniu umowy gratulacje staroście złożyła wicemarszałek Maria Kurowska. 
Poświęcił pan wiele czasu i energii, by pozyskać środki na ten cel. Zawarcie umowy jest bez wątpienia sukcesem samorządu powiatowego, ale również pana osobistym. Jestem przekonana, że obiekt po zakończonym remoncie, będzie wizytówką ziemi ropczyckiej – mówiła wicemarszałek.
Będzie to projekt współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego, a konkretnie z osi priorytetowej  ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego.  Samorządy z naszego województwa chętnie sięgaj po środki z tej osi. Co bardzo cieszy bo są to działania, które wzmacniają dziedzictwo kulturowego Podkarpacia. Wiele zabytkowych, często  nienadających się już do eksploatacji obiektów odzyskuje dawny blask i może służyć lokalnym społecznościom – mówił Stanisław Kruczek członek zarządu. 
Budynek dawnej Kasy Oszczędności pochodzi z początku ubiegłego stulecia. W czasie okupacji niemieckiej (1939-44) przeznaczony został na Szkołę Mechaniczną. W latach 90-tych XX. dzierżawiony był przez Wyższą Szkołę Inżynieryjno-Ekonomiczną. Po jej przeniesieniu do Rzeszowa ponownie przejęty przez Zespół Szkół im. ks. Zwierza.

Jakub Czarnota
Kancelaria Zarządu
Fot. Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UWMP

Statystyka

Odwiedza nas 572 gości oraz 0 użytkowników.