Z Rzeszowa wyruszyła 40. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Podczas mszy św. przed  Kościołem Farnym, pielgrzymów żegnał biskup rzeszowski Jan Wątroba, a także bp Edward Białogłowski i bp Kazimierz Górny. Dwie pary: Joanna i Dawid oraz Magdalena i Paweł wzięły w tym wyjątkowym dniu ślub. Do Częstochowy wyruszyła też pielgrzymka rowerowa.

Pielgrzymów podczas mszy żegnali także: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Maria Kurowska, członek zarządu Stanisław Kruczek. Obecni byli również parlamentarzyści: Krystyna Skowrońska, Wojciech Buczak oraz Andrzej Szlachta, a także prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Biskup Jan Wątroba życzył pielgrzymom wytrwałości, sił, ale także radości z pielgrzymowania.  Podczas homilii zawierzył zaś wszystkich pątników oraz ich bliskich opiece Matce Bożej:

U progu pielgrzymiego trudu zawierzam was i zamykam w Jej Niepokalanym Sercu. Składam w Nim wszystkie wasze intencje. Cały wasz trud, waszą ofiarę, radości i troski, duchową walkę i ufność – mówił biskup Jan Wątroba.

Biskup rzeszowski mówił, że bardzo cieszy się z tego, iż po kilku latach wraca zwyczaj zawierania sakramentalnego związku małżeńskiego w pielgrzymkowej rodzinie.

Kochani narzeczeni, gratuluję tej podjętej decyzji, dziękuję za to piękne świadectwo. Ufamy, że z każdym rokiem coraz więcej młodych par będzie się łączyć tutaj, przed ołtarzem . To wielki znak nadziei. Wiemy w jakim kryzysie jest dzisiaj małżeństwo i rodzina. Potrzebujemy świętych małżonków, świętych rodziców – powiedział ordynariusz rzeszowski.

Pielgrzymów pobłogosławi też biskup senior Kazimierz Górny mówiąc:

Deus vos ducat, Deus vos inducat, Deus vos deducat - Niech was Pan Bóg prowadzi, doprowadzi i przyprowadzi – mówił biskup Górny.

Zaś biskup Edward Białogłowski, który wyruszył wraz z pielgrzymami, przypomniał historię rzeszowskiej pielgrzymki, mówiąc, że rozpoczęła ją zaledwie 200-osobowa grupa pątników. Biskup Białogłowski dodał też, że w pielgrzymkę po raz 40-sty wyrusza ksiądz prałat Władysław Jagustyn.

W jubileuszową 40. rzeszowską pielgrzymkę wyruszyło z Rzeszowa 13 grup. Wśród pątników są tacy, którzy idą już po raz kolejny, jak np. pan Andrzej Czyrek:

Byłem już wiele razy i postanowiłem znowu pójść, choć siły już nie takie jak w młodości, ale myślę, że dam radę – mówił tuż przed wyjściem pan Andrzej.

Byli też i tacy, którzy zdecydowali się pójść na pielgrzymkę po raz pierwszy. Panią Małgorzatę Filip namówiła do tego córka Kasia, która szła na Jasną Górę rok temu:

Trochę się przygotowywałam, chodziłam dużo przed pielgrzymką. Myślę, że dam radą. Na pewno dużo skorzystamy duchowo z tego wspólnego pielgrzymowania – mówiła pani Małgorzata.

Pielgrzymi dotrą na Jasna Górę 13 sierpnia. Pierwszego dnia pokonają aż 32 km  na trasie z Rzeszowa do Kamionki. Kolejne etapy będą nieco krótsze. Pielgrzymka potrwa 10 dni i zakończy się mszą świętą w na Jasnej Górze.

Fot/tekst Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP