Mieszkańcy Podkarpacia wielkimi brawami podziękowali polonijnym zespołom folklorystycznym za wspólnie spędzony czas. Koncert galowy „Karczma na Podzamczu” był ostatnim widowiskiem, jakie zaprezentowali Polonusi i Polacy, którzy przybyli do naszego regionu na XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

Tanecznymi i wokalnym popisom przyglądał się marszałek Władysław Ortyl w towarzystwie Adama Kwiatkowskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Udział w koncercie wzięli także między innymi: wicemarszałkowie Maria Kurowska i Bogdan Romaniuk, przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, wojewoda Ewa Leniart, Henryk Kowalczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także biskup rzeszowski Jan Wątroba. Festwial objął patronatem honorowym Prezydent RP Andrzej Duda. 

„Karczma na Podzamczu” była drugim koncertem danym przed podkarpacką publicznością. Dzień wcześniej miał miejsce koncert „Folklor Narodów Świata”, gdzie zaprezentowano tańce związane z krajem pochodzenia zespołów. Polonusi, oprócz Rzeszowa wystąpili w 35 podkarpackich miastach, dzięki czemu mieli możliwość poznania naszego regionu i lepszy kontakt z Polakami.

Zagraniczni goście rozstali się z Podkarpaciem na dwa lata. Kolejny festiwal zgodnie z dotychczasową formułą powinien odbyć się za trzy lata, jednak organizatorzy zdecydowali, że zostanie zorganizowany w 2019 roku, z uwagi na przypadający jubileusz 50-lecia.

W sumie w festiwalu wzięło udział 37 zespołów, reprezentujących 14 krajów z Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii, Azji i Europy. Po raz pierwszy przyjechały zespoły: Kukułeczka z Dianella (Australia), Polsko-Kanadyjski Uniwersytet Folkloru z Toronto, Perla z Niemenczyna (Litwa), Lasowiacy z Winterthur (Szwajcaria), Ojczyzna z Baltimore (USA) i Rodacy z Hamtramck (USA).

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywa się na Podkarpaciu co trzy lata. Biorą w nim udział setki naszych rodaków z wielu stron świata. Festiwal jest szczególnym pomostem łączącym mieszkańców Podkarpacia z Polakami na stałe mieszkającymi w innych państwach, którzy z radością przyjeżdżają do naszego regionu, aby poznać kulturę i historię swoich przodków.

 

Tekst/foto:
D. Kozik
wideo: T.Leyko
Biuro Prasowe UMWP