170721 festiwalplBarwny korowód, który przeszedł ulicami Rzeszowa rozpoczął XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Mieszkańcy Podkarpacia jak zawsze tłumnie przyszli na rzeszowski rynek, by powitać gości z zagranicy. Tam nastąpiła oficjalna uroczystość otwarcia festiwalu, a następnie koncert. W uroczystości udział wziął marszałek województwa Władysław Ortyl.

Marszałkowi towarzyszyli wicemarszałkowie: Maria Kurowska i Bogdan Romaniuk, a także przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Ponadto obecni byli między innymi: Jan Wątrobabiskup rzeszowski, Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki, Tadeusz Ferenc Prezydent Rzeszowa i Mariusz Grudzień prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Marszałek gorąco powitał polskie zespoły, skierował do nich kilka ciepłych słów, w których mówił o potrzebie budowania i utrzymywania więzi z Polonią i Polakami z zagranicy:

- Witam Was na Podkarpaciu, cieszymy się z Waszego przyjazdu. Dla nas – mieszkańców Podkarpacia kontakt z Polonią i Polakami zza granicy ma szczególne znaczenie. Nasze województwo jest miejscem wielu inicjatyw budujących więzi z Polonią. W ubiegłym roku odbyło się tu Forum Polonii Amerykańskiej, dziś po raz siedemnasty odbywa się Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. To świadczy o tym, że jesteśmy otwarci na sprawy Polonii – powiedział marszałek.

Przez kilka dni przedstawiciele Polonii wezmą udział w widowiskowych koncertach. Kulminacyjne występy odbędą się na hali „Podpromie”: „Folklor Narodów Świata” i Koncert Galowy „Karczma na Podzamczu”, podczas których młodzi ludzie zaprezentują nie tylko polskie tańce ludowe, ale także tańce krajów zamieszkania. W międzyczasie będą miały miejsce występy w innych podkarpackich miejscowościach, między innymi w: Krośnie, Stalowej Woli, Tryńczy, Żołyni, Nowej Dębie, Rymanowie Zdroju, Dębicy, Czudcu, Strzyżowie, Błażowej, Wielopolu Skrzyńskim, Leżajsku, Sędziszowie Małopolskim, czy Raniżowie.

Goście z zagranicy w trakcie swojego pobytu będą mieli możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc w naszym regionie i zobaczenia wielu zabytków kultury, m.in.: Muzeum-Zamek w Łańcucie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach, a także Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów podczas II wojny światowej w Markowej.

Festiwalowi będzie towarzyszył Jarmark Podkarpacki na rzeszowskim rynku, na którym będą się wystawiać rękodzielnicy z całego regionu.

W sumie w festiwalu bierze udział 37 zespołów, reprezentujących 14 krajów z Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii, Azji i Europy. Po raz pierwszy przyjechały zespoły: Kukułeczka z Dianella (Australia), Polsko-Kanadyjski Uniwersytet Folkloru z Toronto, Perla z Niemenczyna (Litwa), Lasowiacy z Winterthur (Szwajcaria), Ojczyzna z Baltimore (USA) i Rodacy z Hamtramck (USA).

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywa się na Podkarpaciu co trzy lata. Biorą w nim udział setki naszych rodaków z wielu stron świata. Festiwal jest szczególnym pomostem łączącym mieszkańców Podkarpacia z Polakami na stałe mieszkającymi w innych państwach, którzy z radością przyjeżdżają do naszego regionu, aby poznać kulturę i historię swoich przodków.

Podkarpackie łączą szczególne więzi z Polonią, a Zarząd Województwa Podkarpackiego dostrzega potrzebę ich wzmacniania. Dlatego  podejmuje szereg inicjatyw mających budować mosty porozumień między podkarpacką społecznością a Polakami mieszkającymi poza Ojczyzną. W ubiegłym roku w naszym regionie miały miejsce dwie ważne inicjatywy: Forum Polonii Amerykańskiej i XII Światowe Igrzyska Polonijne w Bieszczadach.

Tekst/foto:
D. Kozik
Biuro Prasowe UMWP