170520 festiwalGwiazdy światowego formatu, atrakcyjny repertuar, przepiękne kreacje oraz wyjątkowy klimat łańcuckiego zamku. To wszystko sprawiło, że plenerowy koncert inauguracyjny 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie dostarczył melomanom niezapomnianych wrażeń. Równie atrakcyjnie przedstawiają się kolejne dni festiwalu. Koncerty i występy potrwają do 28 maja.

Witając publiczność 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej, Marta Wierzbieniec dziękowała m.in. Ministerstwu Kultury, Samorządowi Województwa Podkarpackiego, a także prezydentowi Rzeszowa za wsparcie przy organizacji festiwalu.

Gości przywitał również marszałek Władysław Ortyl, który odczytał list od Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, a następnie życzył festiwalowej publiczności jak najlepszych wrażeń.

Życzę, aby magia tego muzycznego święta w Łańcucie, a także w Filharmonii Podkarpackiej towarzyszyła miłośnikom muzyki każdego dnia, a suma artystycznych wrażeń sprawiła, że nasza codzienność wzbogaci się o nową jakość – powiedział marszałek Władysław Ortyl otwierając festiwal.

Wśród setek gości obecni byli m.in. członkowie zarządu - wicemarszałek Bogdan Romaniuk oraz członek zarządu Lucjan Kuźniar, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, sekretarz województwa Lesław Majkut, a także parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa i służb mundurowych.

W koncercie plenerowym wystąpiły sopranistki Katarzyna Dondalska i Joanna Woś, mezzosopranistka Monika Ledzion-Porczyńska, zaś męskie partie zaśpiewał tenor Paweł Skałuba oraz jeden z największych barytonów świata – Andrzej Dobber. Gwiazdom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Publiczność wysłuchała najsłynniejszych arii i duetów z dzieł operowych i operetkowych m.in. takich kompozytorów jak: W.A. Mozart, G. Verdi czy G. Rossini.

Równie atrakcyjnie zapowiadają się kolejne festiwalowe wieczory. Już drugiego dnia zaprezentuje się Ive Mendes - znakomita artystka, gwiazda latynoskich rytmów, która w autorskim repertuarze zafunduje publiczności wyśmienitą jazzową podróż w towarzystwie zespołu instrumentalistów brytyjskich oraz kwintetu smyczkowego z Podkarpackiej Filharmonii.

Wyjątkową gratką dla melomanów będzie też występ znanej na całym świecie pianistki Gabrieli Montero. Ta pochodząca z Wenezueli artystka była długo wyczekiwanym gościem Festiwalu. Wielkie zainteresowanie jej koncertem sprawiło, że odbędzie się on wyjątkowo w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, która może pomieścić więcej osób.

Większość koncertów będzie się oczywiście odbywać w historycznym otoczeniu łańcuckiego zamku, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Europie. Już w pierwszych dziesięcioleciach XVIII wieku rozbrzmiewał on muzyką za sprawą właścicieli - rodu Lubomirskich, a później Potockich. Te tradycje muzyczne zostały odrodzone w 1961 roku w postaci Dni Muzyki Kameralnej, które z czasem przekształciły się w Muzyczny Festiwal w Łańcucie.

Relacje z 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie można śledzić w TVP. Koncert inauguracyjny transmitowany był w TVP Rzeszów, a retransmisje można było obejrzeć na antenie TVP Polonia.

Pierwszego i drugiego dnia festiwalu przed Muzeum-Zamkiem działa studio festiwalowe TVP3 Rzeszów, w którym prowadzone są rozmowy z artystami, gośćmi festiwalowymi i organizatorami imprezy. Pierwszego dnia, tuż przed koncertem otwierającym festiwal, gościem studia był marszałek Władysław Ortyl.

Relacje z kolejnych koncertów, rozmowy z artystami, wydarzenia zza kulis będzie można oglądać codziennie w programach informacyjnych TVP Rzeszów.

Więcej informacji na stronie: rzeszow.tvp.pl

Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP