Myślę, że ten temat nie wybrzmiał w kraju odpowiednio mocno. Tu na Podkarpaciu wręcz przeciwnie - powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas rozpoczęcia ostatniej konferencji w Mielcu.
Marszałek podkreślał duże zasługi organizacyjne inicjatorów obchodów na Podkarpaciu: ks. prof. Stanisława Nabywańca oraz Adama Pęzioła, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestnicy obchodów spotkali się w Mielcu w Sali Królewskiej. To miejsce nieprzypadkowe. W sali znajdują kopie portretów królów Polski z pocztu Jana Matejki.
Wśród prelegentów znaleźli się prof. Philip Steele, siostra prof. Agata Mirek (KUL), ks. Tomasz Bednarz (UR), ks. prof. Stanisław Nabywaniec i Adam Pęzioł.
Natomiast wieczorem w Bazylice Mniejszej pw. Św. Mateusza odprawiona została uroczysta Eucharystia w intencji Ojczyzny, a po niej przygotowano koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa. Współorganizatorami  mieleckiej części obchodów były Parafia pw. Św. Mateusza oraz mieleckie starostwo.
Podkarpacki komitet zorganizował kilkanaście konferencji i wydarzeń upamiętniających tę kluczową dla historii Polski rocznice m.in. w Stalowej Woli, w Hucie Komorowskiej, w Krośnie, ale również we Lwowie i w Wilnie. Były to w większości konferencje merytoryczne. Towarzyszyły im koncerty prezentujące polskie utwory muzyczne i poetyckie o charakterze patriotycznym, religijnym i historycznym, od średniowiecza po współczesność. Ważniejszym punktem było odsłonięcie pomnika upamiętniającego 1050. rocznicę chrztu Polski przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego.  Podsumowaniem obchodów będzie wydanie książki, w której ma znaleźć się blisko 60 referatów wygłoszonych podczas kolejnych konferencji.
 
Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP