160904 mielecMieleckie święto plonów rokrocznie gromadzi tysiące uczestników. Podobnie było tym razem. Po raz drugi na mieleckich bulwarach zorganizowano Dożynki Powiatu Mieleckiego. Jednym z gości był marszałek Władysław Ortyl.

Nie zabrakło także europosła Tomasza Poręby, posłów Krystyny Skowrońskiej i Zbigniewa Chmielowca, samorządowców oraz przedstawicieli duchowieństwa. Uroczystości rozpoczęła msza święta w mieleckiej Bazylice Mniejszej. Po niej barwny korowód wieńców prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Dobrynina wraz z grupą taneczną pomaszerował w kierunku mieleckich bulwarów.

Starosta mielecki Zbigniew Tymuła złamał nieco nieoficjalny ceremoniał dożynek. Odbierając bochen chleba z rąk reprezentujących cały powiat członków stowarzyszenia Nasze Wadowice, powiedział iż chleb będzie dzielił równo i sprawiedliwie, ale "dwie kromeczki więcej przekażę na mielecki szpital". Nawiązał w ten sposób do trudnej sytuacji mieleckiej lecznicy.

Marszałek Władysław Ortyl mówił o działaniach prowadzonych przez samorząd województwa na rzecz rolnictwa.

- Promujemy podkarpackie produkty tradycyjne w tej dziedzinie jesteśmy w krajowej czołówce. Nie tak dawno w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym odbył się Światowy Kongres Bydła Simentalskiego. Do Jasionki zjechali hodowcy z 32 krajów ze wszystkich kontynentów. Ponad połowa mieszkańców Podkarpacia mieszka na obszarach wiejskich. Poprawa jakości zamieszkiwania, poprawa infrastruktury, która służy zarówno do pracy, jak i bezpiecznego dojazdu do pracy jest z punktu widzenia Zarządu Województwa Podkarpackiego bardzo istotna - mówił marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek mówił również o założeniach tzw. „Planu Morawieckiego” w kontekście rolnictwa.

- Trzeba pamiętać, że strategia odpowiedzialnego rozwoju premiera Morawieckiego ma różnego rodzaju instrumenty, które będą trafiały na obszary wiejskie. Ta strategia jest zrobiona w sposób zróżnicowany. Odchodzi się od dawnych modeli rozwoju Polski. Ten dokument jest naprawdę nowatorski i będzie wielkim wydarzeniem nie tylko w kategorii jego opracowania, ale także w kategorii jego wdrażania. Można go porównać z planem premiera Kwiatkowskiego, który tworzył Centralny Okręg Przemysłowy – ocenił Władysław Ortyl. 

Europoseł Tomasz Poręba odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do wszystkich uczestników uroczystości dożynkowych. Do zebranych zwróciła się również posłanka Krystyna Skowrońska i radny województwa Jan Tarapata oraz z-ca dyr. podkarpackiego oddziału ARiMR Tomasz Nowakowski.

W części oficjalnej odbyło się także wręczenie oficjalnych odznaczeń zasłużonym dla rolnictwa. Nie zabrakło tradycyjnych prezentacji grup dożynkowych, atrakcji dla dzieci i akcentów muzycznych. 

Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP