160826 dozynki„Do Matki Miłosierdzia” pod takim hasłem podkarpaccy rolnicy świętowali, dziękując za tegoroczne plony w czasie  XVI Dożynek Województwa Podkarpackiego i XXXIII Dożynek Archidiecezji Przemyskiej. Samorząd województwa reprezentowali marszałek Władysław Orty oraz Lucjan Kuźniar - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego. 

Dziękuję za Państwa trud i jego owoce, za szacunek i miłość do ziemi ojców. Dziękuję za pielęgnowanie tradycji i podtrzymywanie zwyczajów, które są naszym dziedzictwem i kształtują narodową tożsamość – mówił do rolników podczas dożynek marszałek Władysław  Ortyl.

Tegoroczne dożynki wojewódzkie świętowano w Polańczyku. Mszę świętą w intencji rolników i ich pracy odprawił metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal.

Wśród oficjalnych gości znaleźli się sekretarz stanu, szef gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski oraz parlamentarzyści z terenu Podkarpacia. Podkarpackich rolników, którzy przybyli na święto plonów reprezentowali starostowie dożynek: Krystyna Mucha sołtys wsi Myczkowce oraz Stanisław Pasławski sołtys Bukowca, który jako pierwszy w Bieszczadach stał się przez laty właścicielem kombajnu.

Uczestnicy dożynek nie tylko dziękowali Bogu za obfite plony, ale także prezentowali wykonane własnoręcznie z tegorocznych zbóż, owoców i kwiatów wieńce. Zostały one ocenione przez kapitułę konkursową. Nominację otrzymał wieniec z Gminy i Miasta Ulanów, Sołectwa Kurzyn, który będzie reprezentował Województwo Podkarpackie na Dożynkach Prezydenckich w Spale  w dniach od 10-11.09.2016 r.

Wszyscy uczestnicy święta plonów mogli także pooglądać występy zespołów ludowych i przekonać się – podczas inscenizacji - jak wyglądały życie i praca mieszkańców wsi przed wiekiem oraz jakie rytuały i obyczaje towarzyszyły życiu ówczesnych rolników. Wieczorem dla uczestników dożynek zaśpiewała Halina Frąckowiak. 

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Biuro prasowe UMWP
Fot. Magdalena Kłak/PSST
Aneta Flis/Kancelaria Zarządu UMWP