160504 strazakW pierwszą niedzielę maja podkarpaccy strażacy uroczyście świętowali Dzień Strażaka, podczas zorganizowanej z tej okazji pielgrzymki do sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. Na kalwaryjskim wzgórzu zebrało się około 150 pocztów sztandarowych jednostek OSP z terenu podkarpacia. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych - Zarząd Województwa Podkarpackiego reprezentował Lucjan Kuźniar.

W imieniu władz województwa Członek Zarządu, podziękował wszystkim strażakom za ofiarną służbę, niezawodność oraz za to, że zawsze są ze społeczeństwem w trudnych momentach, pomagają i ratują życie ludzkie.

Wasza służba ma wyjątkowy charakter. Podejmujecie działania, które dla innych ludzi wydają się być niemożliwe do zrealizowania. Niosąc pomoc poszkodowanym, często narażacie swoje zdrowie i życie. Jednak żadne wyzwania nie są w stanie Was złamać. To procentuje wielkim zaufaniem społeczeństwa, które jest świadome tego w jak trudnych zadaniach i akcjach uczestniczycie – podkreślił Lucjan Kuźniar.

W imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego - Członek Zarządu złożył zebranym strażakom życzenia z okazji ich święta

Z okazji Święta Strażaka pragnę złożyć wszystkim osobom, które mają zaszczyt nosić strażacki mundur, serdeczne życzenia zdrowia, bezpieczeństwa oraz zadowolenia z osiąganych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. Życzę także, abyście czuli satysfakcję i dumę z tego co robicie, bo nie każdego stać na takie poświęcenie i odwagę.

Podczas uroczystości Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart - w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - wręczyła odznaczenia państwowe, natomiast Prezes ZOSP RP wręczył odznaczenia resortowe, za ofiarną służbę dla najbardziej zasłużonych strażaków. Następnie wszyscy uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej w intencji strażaków i ich rodzin, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Biskup Stanisław Jamrozek. Zebrani strażacy podczas wspólnej modlitwy wypraszali potrzebne łaski dla siebie i swoich rodzin za wstawiennictwem Patrona strażaków św. Floriana.

Paweł Tworek

Kancelaria Zarządu UMWP