Z wielką przyjemnością i radością wręczymy dziś te odznaczenia za to, co Państwo robicie. My nie odznaczamy ludzi, tylko dlatego, że zajmują stanowiska, ale honorujemy tych, którzy robią konkretne rzeczy dla Sprawiedliwych i dla zachowania pamięci o nas – powiedziała, tuż przed uroczystym wręczeniem Odznak Honorowych Polskiego Towarzystwa  Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, jego prezes Anna Stupnicka –Bando.

Te zaszczytne wyróżnienia 18 marca 2016 roku otrzymali marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Bogdan Romaniuk,  dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej Mateusz Szpytma oraz dr hab. Elżbieta Rączy z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, która od lat  prowadzi badania naukowe i wydaje publikacje poświęcone Polakom ratującym Żydów w czasie holokaustu.  Odznaki zostały przyznane za szczególne zaangażowanie w powstanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Bardzo dziękuję za to odznaczenie. Czujemy się zaszczyceni. Musi nas ono także motywować do dalszej pracy. Rzeczywiście, wczoraj z wielką oprawą i udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy udało nam się otworzyć Muzeum w Markowej, poświęcone Państwu i ludziom takim jak Państwo – mówił tuż po odebraniu odznaczenia marszałek Władysław Ortyl. Nasza inicjatywa jako samorządu województwa rozpoczęła się już w 2008 roku, z inicjatywy sejmikowego klubu Prawa i Sprawiedliwości. Później połączyliśmy nasze działanie z Instytutem Pamięci Narodowej, bo bez pomocy tej instytucji to muzeum nie miałoby tak ogromnego wkładu merytorycznego. Państwo najlepiej wiedzą jak tamte czasy wyglądały. To Państwo lub Państwa bliscy przeżyli je, pomagając przeżyć też innym. Wielu z nas się dziś zastanawia jak to było i próbuje wstawić się w sytuację ludzi w tamtym czasie. Tym bardziej jesteśmy zaszczyceni i wyróżnieni – powiedział marszałek Ortyl.

Medale i dyplomy honorowego członka Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przyznawane są od 1985 roku, przez zarząd towarzystwa za działalność na rzecz Sprawiedliwych. Wręczony przez prezes Towarzystwa Annę Stupnicką – Bando oraz sekretarza towarzystwa Alicję Szczepaniak-Schnepf medal jest miniaturą tego, przyznawanego przez instytut Yad Vashem Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, za ratowanie Żydów w czasie drugiej wojny światowej. A właśnie takimi medalami mogą poszczycić się członkowie Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 

Jesteśmy tu w gronie ludzi, którzy otrzymali od Instytutu Yad Vashem medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. To medal skromny, ale jednocześnie niezwykle zaszczytny na świecie, bo za nim stoją najwyższe walory człowieczeństwa i humanitaryzmu, a  ludzie, którzy go otrzymują zdali egzamin w najtrudniejszych czasach holokaustu. A Państwo zrobili ogromną pracę, aby bardzo wielu ludzi o nas i naszych czynach usłyszało – mówiła podczas uroczystości Alicja Szczepaniak –Schnepf sekretarz Towarzystwa.

Trudno znaleźć większe wyróżnienie za nasze starania. To, że towarzystwo skupiające te szlachetne osoby, czyli tych którym jest poświęcone nasze muzeum w Markowej, to że Państwo widzą i oceniają, że wykonaliśmy pracę tak, abyśmy mogli się chwalić Sprawiedliwymi nie tylko w Polsce, ale i w świecie - to jest dla nas najważniejsze – mówił dyrektor muzeum w Markowej Mateusz Szpytma, który od lat wyciąga na światło dzienne historie Sprawiedliwych.

Doceniamy wielką pracę, którą Państwo wykonaliście. Z trud dziękujemy wszystkim, którzy do powstania muzeum się przyczynili. Stworzyli Państwo miejsce może z pozoru niewielkie w formie, ale wielkie i niezwykłe w swej wymowie. Dziękujemy bardzo – powiedziała na zakończenie prezes Towarzystwa Anna Stupnicka – Bando. 

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Fot. Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP