Już 22 października przed podkarpacką publicznością zaprezentują się artyści teatralni wraz z czołówką reżyserów młodego i średniego pokolenia. Wszystko za sprawą 54. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych odbywających się w nowej odsłonie pod nazwą Festiwal Nowego Teatru. Na deskach rzeszowskiego teatru wystąpią twórcy z wielu polskich miast, w tym: z Krakowa, Tarnowa, Warszawy, Wrocławia i Gdańska. Przez dziewięć dni teatralnej uczty nie zabraknie także warsztatów dla młodzieży, paneli dyskusyjnych, ale i ciekawych wernisaży.

Miłośnicy sztuki będą mogli obejrzeć w rzeszowskim teatrze m.in. premierę pod nazwą „Kurka Wodna – Katastrofa jest coraz bliżej”, w reżyserii Jana Nowary, czy „nie-boską Komedię Pawła Demirskiego Wszystko Powiem Bogu”, w reżyserii Moniki Strzępki. W piątek i sobotę (23-24 października) odbędą się nocne maratony filmów Christopha Schlingensiefa. To właśnie jemu – zmarłemu w 2010 roku wybitnemu niemieckiemu reżyserowi filmowemu, teatralnemu i operowemu dedykowany jest tegoroczny festiwal. Twórczość Christopha Schlingensiefa wychodziła poza przyjęte ramy, nawiązując do bieżących wydarzeń w świecie. Artysta nie bał się mówić o sprawach trudnych i niewygodnych dla współczesnej cywilizacji, dlatego związek jego myśli z tegorocznym festiwalem, odbywającym się w czasie wielkiej migracji ludności z pogrążonego w wojnie Bliskiego Wschodu, jest więc nieprzypadkowy.

Festiwal Nowego Teatru to przedsięwzięcie kulturalne, które zostało zainicjowane w ubiegłym roku. Docenione przez podkarpacką publiczność, doczekało się kontynuacji. Festiwal przekracza ustanowione granice w sztuce, zmusza do dyskusji i przemyśleń, prowokuje dialog, co czyni go charakterystycznym oraz wyróżnia na tle innych przeglądów teatralnych.

Szczegółowy repertuar Festiwalu Nowego Teatru tutaj.

Daniel Kozik
Biuro Prasowe