Włochy i Polska, turystyka i kultura, nauka i pasja oraz historia i przyszłość – to najkrótsze przesłanie rozpoczętej właśnie w Muzeum Zamku w Łańcucie  konferencji „Artyści włoscy na ziemiach południowo-wschodniej Rzeczypospolitej w czasach nowożytnych”. Krajowych i zagranicznych uczestników dwudniowego spotkania przywitał na Podkarpaciu wicemarszałek Wojciech Buczak. Dopełnieniem konferencji będzie promocja włoskiego miasta Piuro w Franciszkańskim Ośrodku Kultury w Leżajsku.
 
Organizatorami konferencji są Muzeum Zamek w Łańcucie, Stowarzyszenie Historyków Sztuki – Oddział Rzeszowski, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Włoski Instytut Kultury w Krakowie. Tym samym zgromadziła ona nie tylko miłośników sztuki z regionu, ale zwłaszcza polskich i włoskich specjalistów w tej dziedzinie.
 
Wszystkich obecnych bardzo gorąco przywitał wicemarszałek Buczak, który podkreślił, że Samorząd Województwa Podkarpackiego z przyjemnością pomógł w organizacji konferencji. Zaznaczył, że Podkarpacie to region bogaty kulturowo i architektonicznie, co stanowi dzieło wielu uzdolnionych ludzi i pokoleń. Dziedzictwo to było niestety także niszczone w biegu dziejów, dlatego tym bardziej warto je dzisiaj prezentować i o nim rozmawiać.
Zwracając się do gości z Włoch podkreślił natomiast, że konferencja i wydarzenia promocyjne w Leżajsku mają także bardzo istotną wymowę w odniesieniu do przyszłości.
Władze województwa, podobnie jak jego społeczność bardzo liczą na zawiązanie i poszerzanie współpracy w dziedzinie turystyki kulturowej. Pragniemy poznawać i czerpać doświadczenia z Włoch, a jednocześnie liczymy na Państwa wizyty w naszym regionie, który jest znany nie tylko z bogatego dziedzictwa kulturowego, ale również rozwijających się innowacyjnych gałęzi gospodarki – mówił Wicemarszałek Buczak.
Głos zabrali również główni organizatorzy przedsięwzięcia, a także Marek Potocki, reprezentant dawnych gospodarzy łańcuckiego pałacu oraz Gianni Lisignoli, prezes włosko-szwajcarskiego stowarzyszenia na rzecz wykopalisk. Następnie rozpoczęła się zasadnicza część konferencji, w której prelegenci podejmą temat obecności i adaptacji włoskiej kultury, sztuki oraz myśli architektonicznej na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej, zwłaszcza tworzących obecne Podkarpacie.
 
Dopełnieniem pierwszego dnia konferencji będzie nie mniej istotna promocja, pod hasłem Kultura, turystyka, kuchnia…, lombardzkiego miasta Piuro w Leżajsku. Będzie to swoiste zapoznanie tutejszych samorządowców i przedsiębiorców ze swoimi walorami, a zarazem zaproszenie do nawiązania współpracy w dziedzinie turystki kulturowej. Uświetni to koncert w bazylice OO. Bernardynów na znanych w całej Europie organach. Warto podkreślić, że w sposób symboliczny całą idee łączy postać Antonio Pelaciniego – pochodzącego z Piuro budowniczego leżajskiej bazyliki i klasztoru.
 
Nad całością wydarzeń patronat objęli Ambasada Włoska w Warszawie oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego.
Mateusz Werner
Kancelaria Zarządu