Już 15 września w stolicy Podkarpacia rozpocznie się I Podkarpacka Jesień Jazzowa. To inicjatywa, której celem jest promocja muzyki jazzowej w regionie. O tym, jak będzie wyglądała pierwsza edycja imprezy mówili dziś na konferencji prasowej organizatorzy przedsięwzięcia.

Obecny na konferencji wicemarszałek Wojciech Buczak podzielił się z dziennikarzami swoim zamiłowaniem do muzyki jazzowej, wyraził także zadowolenie, że to przedsięwzięcie będzie odbywało się nie tylko w Rzeszowie, ale także w innych miejscowościach Podkarpacia.

- Jako województwo jesteśmy otwarci nie tylko na nowoczesne technologie i kwestie związane z innowacyjną gospodarką, ale także na inicjatywy jak ta – w dziedzinie kultury, muzyki. Cieszę się, że samorząd województwa może wesprzeć Podkarpacką Jesień Jazzową. Myślę, że ten, kto choć raz przyjdzie i na żywo usłyszy tę muzykę będzie nią zauroczony i zostanie jej fanem, jak ja – powiedział wicemarszałek Buczak.

Koncert inaugurujący Podkarpacką Jesień Jazzową będzie miał miejsce w Rzeszowie, 15 września, po nim odbędą się kolejne - w Tyczynie, Jarosławiu, Krasnem, Brzozowie, Niebylcu, Wiśniowej i w Przemyślu. Jesień Jazzową zakończy IV Rzeszów Jazz Festiwal.

Zbigniew Jakubek, pianista, aranżer, kompozytor i wykładowca Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego powiedział, że w tym roku pod szyldem Podkarpackiej Jesieni Jazzowej znajdzie się wiele inicjatyw jazzowych, które do tej pory na Podkarpaciu były ze sobą nieskoordynowane. Mówił także o nowym kierunku otwartym na uniwersytecie:

- W czerwcu sfinalizowaliśmy, jako Uniwersytet Rzeszowski marzenie, aby otworzyć Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W październiku mamy inaugurację pierwszego roku nowego kierunku. Cieszymy się bo zainteresowanie jest duże. Jestem przekonany, że z roku na rok akademickie środowisko jazzowe będzie się powiększało, co przełoży się na środowisko miasta Rzeszowa – powiedział.

Podkarpacka Jesień Jazzowa ma szansę stać się sztandarową imprezą jazzową nie tylko w regionie, ale także dołączyć do ważnych przedsięwzięć tego typu w skali ogólnopolskiej.  Przyświeca jej idea szeroko pojętej popularyzacji jazzu i jego rodzimych wykonawców. Wyjątkowe koncerty, które odbędą się na Podkarpaciu ściągną nie tylko muzyków, ale – jak spodziewają się organizatorzy – także wielu miłośników muzyki jazzowej. Podkarpacka Jesień Jazzowa organizowana jest pod auspicjami Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

 

Daniel Kozik
Biur Prasowe UMWP