W sportowej i muzycznej aurze odbyły się kolejne obchody powstania „Solidarności”. Głównym ich punktem był sobotni XXVI Nocny Bieg Uliczny. Natomiast zwieńczeniem sportowych zmagań był koncert patriotyczny krakowskiego rapera Tadeusza Polkowskiego. W uroczystościach wzięli udział marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Wojciech Buczak.

Obchody rozpoczęły się zapaleniem pochodni przez harcerzy pod Krzyżem Misyjnym przy rzeszowskiej Farze oraz przejściem z rozpalonym ogniem na rynek pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Po oficjalnym rozpoczęciu wystartowały kolejne biegi. Pierwsze do rywalizacji stanęły osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach w wyścigu na 2 000 metrów. Następnie odbył się bieg na 2 600 m, w którym wystartowały dzieci i młodzież. Wreszcie w ostatnim sportowym akordem był bieg OPEN na 5 000 metrów.
Każdy bieg dostarczył bardzo wielu pozytywnych emocji zarówno dla uczestników jak i licznych obserwatorów. Oprócz piękna sportowych zmagań nad rzeszowskim rynkiem unosił się bowiem także duch solidarności i pamięci o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat.
O patriotyczny przekaz obchodów zadbać miał także raper „Tadek” w swoim wieczornym koncercie. Wcześniej wraz przedstawicielami Zarządu Województwa był przed pomnikiem Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu WiN – działacze podziemia niepodległościowego w dobie II wojny światowej i okresu komunistycznego są głównymi bohaterami jego tekstów. Tak było również w czasie koncertu, gdzie nie zabrakło także wątków Solidarnościowych. Występ znanego rapera, któremu jak zwykle towarzyszyła orkiestra symfoniczna, oglądało kilkaset osób. 
Materusz Werner
Kancelaria Zarządu