logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

Na placu przy Katedrze Rzeszowskiej zebrali się dziś  rolnicy z całego Podkarpacia, aby wspólnie dziękować za  tegoroczne zbiory. XV Dożynki Wojewódzkie były połączone z Dożynkami Diecezji Rzeszowskiej, a uroczystej mszy św., w której uczestniczyły licznie delegacje z wieńcami, przewodniczył ks. bp Jan Wątroba. Razem z rolnikami za tegoroczne zbiory dziękował marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym znalazły się m.in. takie oto słowa:

Zawsze byłem pełen podziwu i uznania dla wyjątkowych dziejów i dla mieszkańców Podkarpacia, które pozostaje mi bliskie. Tu gdzie zbiegają się szlaki wielu kultur, budowanie wspólnoty jest dowodem wrażliwości i szacunku. Jest też powodem do dumy i trwałym wyzwaniem. Dziękuję za zaufanie, którym mnie Państwo w Województwie Podkarpackim obdarzyli w sposób szczególny. Traktuję to jako zobowiązanie do ciężkiej pracy – napisał w liście do podkarpackich rolników Prezydent RP Andrzej Duda.

W imieniu wszystkich samorządowców z Podkarpacia marszałek podziękował rolnikom za ciężką pracę na roli i życzył radosnego świętowania.

Dziękuję za przywiązanie do ziemi, za polską, podkarpacką gościnność, za pielęgnowanie obyczajów. Możemy być wszyscy dumni z tego, że podkarpaccy rolnicy z tak wielkim szacunkiem odnoszą się do rodzimej ziemi, z takim pietyzmem kultywują tradycje przodków – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Po wystąpieniu marszałka starostowie dożynek, którymi w tym roku byli Lucyna Janas i Zbigniew Korab, wręczyli biskupowi chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Prosząc o mszę dziękczynną za zbiory, starosta, Zbigniew Korab powiedział:

Dożynki to przede wszystkim dziękczynienie, dlatego dzisiaj pragniemy przede wszystkim złożyć podziękowania największemu gospodarzowi tej ziemi – Panu Bogu za to, że dzięki Jego łasce i miłosierdziu ziemia rodzi plony, a ziarno przynosi owoc i staje się chlebem.

Biskup Jan Wątroba zwracając się do wiernych zebranych na placu zachęcał wszystkich do prawdziwej, głębokiej religijności wypływającej z potrzeby serca i dobrze uformowanego sumienia, jednocześnie ostrzegał przed udawaniem religijności, przed religijnością „na pokaz”, dla ludzkich oczu.

Pan Jezus nie gardzi naszą liturgią, zwyczajami, ale protestuje i to energicznie przeciw nadmiernym akcentom położonym na zewnętrzną, rytualną stronę naszego religijnego życia. Na zwyczajową czystość, na wierność tylko ludzkiej tradycji, zaniedbującą pracę nad wnętrzem, nad sercem – powiedział ks. bp. Jan Wątroba.

Na Dożynki Wojewódzkie przybyły licznie delegacje z wieńcami z całego Podkarpacia. Jak co roku można było podziwiać piękne, przygotowywane tygodniami misterne dzieła ze zbóż, kwiatów, ziół i owoców. Przeważały wieńce o tradycyjnych kształtach, ale nie brakowało też bardziej wymyślnych, przedstawiających np. statek czy ziemię. Do organizowanego przez Marszałka Województwa Podkarpackiego konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” zostało zgłoszonych ponad 140 prac. Komisja konkursowa oceniając wieńce brała pod uwagę m.in. różnorodność wykorzystanych materiałów, zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, walory artystyczne kompozycji oraz ogólny wyraz artystyczny. Kapituła wyróżniała trzy wieńce: z Parafii Baryczka, Kosynierów z Bieździedzy oraz z Ulanowa. Jeden z trzech wyróżnionych wieńców będzie reprezentował Podkarpacie na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

 

Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP

 

 

 

Statystyka

Odwiedza nas 618 gości oraz 0 użytkowników.