logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

Zespoły ludowe w z kraju i zagranicy, twórcy ludowi i rękodzielnicy, promotorzy ekologicznej, zdrowej żywności i staropolskiej kuchni, smakosze jadła regionalnego spotkali się w Łękach Dukielskich na XI Spotkaniach Folklorystycznych pn. "Zachować dla przyszłych pokoleń". Wśród gości była Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska.

Spotkania Folklorystyczne są formą przeglądu dorobku artystycznego zespołów śpiewaczych, obrzędowych, tanecznych i kapel ludowych. Podczas tegorocznej edycji wystąpiły zespoły folklorystyczne: Łęczanie”, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Mali Łęczanie” - gospodarze, zespół „Tereściacy” z Zawadki Rymanowskiej i Mszany, kapela „Białobrzeżany” z Krosna i ZPiT „Lubatowianie” z Lubatowej. Na scenie prezentowały się też zespoły polonijne: „Kukułeczka” z Dougavpils (Łotwa), „Jutrzenka” z Niemenczyna (Litwa) i „Piast” z Edmonton (Kanada) - uczestnicy 9.Polonijnego Festiwal  Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, jaki odbywa się w Iwoniczu Zdroju.

Słowa uznania i podziękowania pod adresem organizatorów - Stowarzyszenia Kulturalno-Rekreacyjnego „Jedność” w Łękach Dukielskich za propagowanie narodowej tradycji i kultury, szczególnie w wymiarze lokalnym, skierowała wicemarszałek Maria Kurowska.

Wyrażam swoją wdzięczność za to, że Państwa działalność tak pięknie wpisuje się w działania na rzecz promowania i ochrony dorobku kulturowego naszej Ojczyzny. To nasz wspólny obowiązek, zwłaszcza dzisiaj, gdy większość z nas biegnie szybko do nowoczesności. Czy jest coś ważniejszego, co możemy przekazać przyszłym pokoleniom niż nasza rodzima tradycja?  Gratuluję niestrudzonego upowszechniania tradycji ludowych i zainteresowania, zwłaszcza ludzi młodych, pięknem folkloru. Wszystkim życzę głębokiej radości z kulturowego bogactwa, które niesie nasza Ojczyzna i piękna, podkarpacka ziemia - mówiła wicemarszałek.

Imprezie towarzyszyła wystawa i kiermasz rękodzieła, sprzętu gospodarstwa domowego i rolniczego używanego na wsi w minionym stuleciu, a także degustacja dań kuchni regionalnej, tym razem przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Myszkowskiem. Niezmiennie królowały tutaj przeróżne pierogi, serowce oraz inne smakołyki ziemi dukielskiej wykonane wg starych receptur.

Spotkania dofinansowano ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, będących w dyspozycji Województwa Podkarpackiego.

Krystyna Kasprzyk
Kancelaria Zarządu

Statystyka

Odwiedza nas 704 gości oraz 0 użytkowników.