logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

Zarząd Województwa Podkarpackiego po raz kolejny przyznał nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Laureatów nagrodzili podczas piątkowej gali wicemarszałek Wojciech Buczak i przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Sejmiku Województwa Podkarpackiego Anna Schmidt-Rodziewicz.

Wicemarszałek Wojciech Buczak mówił, że należy wspierać twórców kultury, bo to właśnie oni promują Podkarpacie:

Nagradzając twórców chcemy podkreślić ich rolę w promowaniu Podkarpacia, w tworzeniu takiego bardzo pozytywnego wizerunku i dawania świadectwa przywiązania do wartości patriotycznych, do umiłowania tej właśnie Małej Ojczyzny – mówił wicemarszałek Buczak.

Uroczystość, która odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, była także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych. Na początku gali, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska odznaczyła „Medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dwoje artystów z Podkarpacia.

To istniejące już dziesięć lat odznaczenie wręczane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek różnych organizacji i władz samorządowych. Procedura przyznawania zaczyna się w związku z tym od wpłynięcia do ministerstwa takiego wniosku złożonego przez środowisko, które jest lepiej niż my zorientowane w takiej sprawie. Następnie pochyla się nad tymi wnioskami kapituła, która funkcjonuje przy ministerstwie i ocenie podlega dorobek, dotychczasowe osiągnięcia i przyznane odznaczenia w dziedzinie kultury. Dlatego trudno tu mówić o jakiś ostrych kryteriach, ważne jest przede wszystkim, że mówimy o ludziach, którzy są bardzo zasłużeni dla polskiej kultury – mówiła minister Omilanowska.

Sławomir Woźniak, teatrolog, animator kultury i pomysłodawca wielu imprez artystycznych, który otrzymał nagrodę zarządu województwa uważa, że to dla niego ważne wyróżnienie.

To jest dla mnie bardzo sympatyczne i przyjemne, że Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał mi w tym roku to wyróżnienie. Bardzo się cieszę, będę robić dalej to, co robię po prostu.

Jako inicjator zajęć plastycznych dla dzieci i młodzieży twierdzi, że w młodym pokoleniu tkwi talent artystyczny, który należy odkrywać i doceniać:

Dzieci i młodzież na terenie całej Polski i Podkarpacia – to nie jest wyjątkiem - ma ogromny potencjał, potencjał artystyczny, jest mnóstwo utalentowanych dzieci, utalentowanej młodzieży – mówił Woźniak.

Pani Maria Rudnicka, poetka, malarka i piosenkarka, która tego dnia również odebrała nagrodę, uważa, że jest ona dla niej wyróżnieniem, pozwalającym sfinansować jej kolejne przedsięwzięcia. Z pasją opowiadała o swojej twórczości i ambitnych planach na przyszłość. Mówi, że chce wydać drugą płytę, a ta nagroda z pewnością jej na to pozwoli:

Moja nagroda pozwoli mi spełnić marzenie, żeby nagrać drugą płytę – przyznała.

Zarząd województwa przyznając nagrody brał pod uwagę m.in. szczególne osiągnięcia w działalności kulturalnej, a także udział we wzbogacaniu dorobku kulturowego regionu. Nad wyborem laureatów czuwała komisja, w której składzie zasiedli pracownicy naukowi, dziennikarze i dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Oprawę muzyczną podczas gali zapewnił Creatve Quinted z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku.

Poniżej szczegółowy opis odznaczonych „Medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz nagrodzonych przez Zarząd Województwa Podkarpackiego twórców kultury.

Daniel Kozik
Biuro Prasowe
Fot. Mateusz Werner
Kancelaria Zarządu

Statystyka

Odwiedza nas 548 gości oraz 0 użytkowników.