Uroczystości upamiętniające zbrodnię katyńską rozpoczęły się w Mielcu dzień wcześniej w muzeum regionalnym. We wtorek mielecka „Jadernówka” pękała w szwach, bo tego dnia odbyło się otwarcie wystawy, którego częścią była promocja książki Jerzego Skrzypczaka „Nierozstrzelana pamięć. Mielecki Słownik Katyński”. Publikacja dokumentuje życiorysy kilkudziesięciu mielczan, którzy zginęli w Katyniu. W Jadernówce był również marszałek Władysław Ortyl.

W piątek w Bazylice Mniejszej pw. św. Mateusza odprawiona został msza święta za ojczyznę. Po niej na murze okalającym świątynię uroczyście odsłonięto i poświęcono odnowioną ścianę katyńską, przy asyście honorowej Wojska Polskiego z Garnizonu Nowa Dęba. Na wspomnianej ścianie znajdują się tablice z nazwiskami mieszkańców Mielca i okolic, których sowieci zamordowali w Katyniu. W uroczystościach wzięła udział wicewojewoda Grażyna Borek oraz marszałek Władysław Ortyl, a także radny sejmiku Jan Tarapata. 
Pierwsze tablice zamontowano w tym miejscu w 1990 roku i przez następne lata stopniowo uzupełniano. W kwietniu 2010 upamiętniono również ofiary katastrofy w Smoleńsku, a przede wszystkim parę prezydencką i mielczanina, posła na sejm i byłego marszałka Leszka Deptułę. Teraz po remoncie Bazyliki, odrestaurowano także ścianę katyńską. Po odsłonięciu tablic, skromne uroczystości odbyły się również na cmentarzu komunalnym przy grobie śp. Leszka Deptuły.   

Uroczystości pod mielecką Bazyliką Mniejszą pw. św. Mateusza

Uroczystości z mieleckiego muzeum regionalnego

Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP