W całym województwie trwają obchody w związku z piątą rocznicą Katastrofy Smoleńskiej oraz 75. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Biorą w nich udział członkowie zarządu województwa.

Rano w Jaśle marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Maria Kurowska złożyli kwiaty na grobie zmarłego tragicznie senatora Stanisława Zająca, który pięć lat temu zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Przy grobie senatora wspólną modlitwę zmówiło kilkadziesiąt osób, w tym żona - senator Alicja Zając. W Jaśle obecni byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych miasta oraz członkowie Stowarzyszenia im. Senatora Stanisława Zająca, które jest organizatorem rocznicowych obchodów. Wieczorem w Jaśle ma się odbyć msza święta pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, po której uczestnicy przejdą pod pomnik „Golgota Wschodu”, gdzie odbędzie się Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą ofiary Katastrofy Smoleńskiej.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Bogdan Romaniuk wziął udział we mszy św. w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie, która została odprawiona w intencji śp. Janusza Kurtyki. Mszę zamówił IPN Oddział w Rzeszowie.

Obchody 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 5. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej trwają w Mielcu. Rozpoczęła je msza w Bazylice Mniejszej pw. Świętego Mateusza Ewangelisty. Dalsza część uroczystości przewidziana jest przy ścianie katyńskiej, gdzie odsłoniętych zostanie blisko 40 nowych tablic, upamiętniających Polaków pomordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni, a którzy wywodzili się z regionu mieleckiego. Mielczanie uczczą także pamięć zmarłego w katastrofie w Smoleńsku posła Leszka Deptułę.

Marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Wojciech Buczak będą także obecni na uroczystościach w Warszawie, gdzie trwają obchody upamiętniające Katastrofę Smoleńską.

W niedzielę w Gliniku Zaborowskim k. Strzyżowa odbędzie się msza św. za duszę ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz inne osoby zmarłe w Katastrofie Smoleńskiej. Wcześniej odbędą się Międzynarodowe Zawody Jeździeckie  - Memoriał Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w V rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.

Uroczystości organizowane w 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 5. rocznicę Tragedii Smoleńskiej zaplanowano także w wielu innych miejscach regionu. W Kołaczycach w intencji ofiar Katynia i Smoleńska odprawiona została  uroczysta Msza św. w  kościele pw. Św. Anny.  Po niej pod Obeliskiem Katyńskim złożono kwiaty. Msza święta w intencji Polaków pomordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni oraz poświęcona im prelekcja odbędą się w Sanktuarium św. Józefa w Nisku, początek o godzinie 18.00. 

Pamięć jednej z ofiar Katastrofy Smoleńskiej - Wicemarszałka Senatu RP III kadencji, Posła na Sejm RP I, III, V I VI kadencji, Senatora RP VII kadencji śp. Stanisława Zająca uczczono w Brzozowie już w przeddzień rocznicy katastrofy, czyli 9  kwietnia. Podczas sesji samorządowej marszałek Stanisław Zając  pośmiertnie otrzymał tytuł honorowego obywatela Brzozowa. Kolejne rocznicowe uroczystości katyńsko-smoleńskie w Brzozowie rozpoczynają się dziś, tj. 10 kwietnia, o godzinie 18.00 mszą świętą w brzozowskiej Kolegiacie. Po niej pod Krzyżem Katyńskim i Tablicą Smoleńską złożone zostaną kwiaty i zapalne znicze.

Pamięć ofiar Katynia i Smoleńska uczczą także mieszkańcy miejscowości Studzian w powiecie przeworskim. O 17:00 spotkają się oni na mszy świętej w intencji ofiar. Później złożą  kwiaty i zapalną znicze pod Krzyżem, ustawionym na pamiątkę tragedii pod Smoleńskiem. W uroczystościach tych uczestniczył będzie Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar.

Mszą świętą, modlitwą przy Dębach Katyńskich, Tablicą Smoleńską oraz Tablicą upamiętniającą poległych i zamordowanych mieszkańców Zręcina oraz krótkim programem patriotycznym swą pamięć wyrażą mieszkańcy miejscowości Zręcin. Uroczystości te zaplanowano na 11 kwietnia, początek o 17.30.

Obchody rocznicowe poświęcone ofiarom Katynia oraz Smoleńska odbędą się także 13 kwietnia w Krośnie. Pod Pomnikiem Katyńskim od godziny 10, obok modlitw i składania kwiatów, dla uczczenia ofiar zabrzmi także Apel Poległych.  

M. Konopka, A. Gorzelak-Nieduży
Fot. UM Jasło
Biuro prasowe UMWP