Mieszkańcy Podkarpacia mogą się cieszyć z kolejnej przebudowanej drogi. To odcinek drogi wojewódzkiej między Zaborowem i Strzyżowem. Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 gruntownie zmodernizowano drogę zwiększając bezpieczeństwo - przebudowując skrzyżowania, tworząc chodniki i zatoki autobusowe.

W Żarnowej na drodze wojewódzkiej nr 988 symbolicznie przecięto dziś wstęgę. W ten sposób oficjalnie oddano do użytku nieco ponad 4 kilometry zmodernizowanej drogi Babica–Strzyżów–Warzyce, na odcinku Zaborów –Strzyżów. W uroczystości uczestniczyli członek zarządu województwa Maria Kurowska i przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, radna sejmiku Kamila Piech, lokalni samorządowcy a także przedstawiciele Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i firmy Strabag - wykonawcy prac.

Jestem bardzo zadowolona, że dziś uczestniczymy w symbolicznym otwarciu przebudowanej drogi wojewódzkiej na odcinku od Zaborowa do Strzyżowa. Droga została przebudowana gruntownie, zyskała parametry jakie powinna mieć jezdnia tego typu. Ponadto zyskała inne udogodnienia – zatoczki autobusowe, przepusty i piękne chodniki wzdłuż całej drogi – mówiła w czasie uroczystości członek zarządu Maria Kurowska.    

Dzięki tej przebudowie jazda tą drogą będzie komfortowa, to jest zupełnie nowa jakość. To  nie koniec inwestycji na drodze 988, bo przecież droga ta będzie się łączyć z obwodnicą Strzyżowa, która jest obecnie budowana i obwodnicą Czudca – podkreślała członek zarządu Maria Kurowska. - To taki prezent świąteczny i noworoczny dla wszystkich, którzy podróżują tą drogą.

Jesteśmy z tego ogromnie zadowoleni, że duże pieniądze, które sejmik województwa przeznacza na inwestycje drogowe, tak bardzo wspierają infrastrukturę drogową i tak bardzo służą obywatelom, przede wszystkim ułatwiając nam wszystkim życie – mówił w Żarnowej  przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

Inwestycję rozpoczęto w 2016 roku. Prowadziła ją firma Strabag pod nadzorem Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. W ramach inwestycji nie tylko przebudowano 4 kilometry drogi wojewódzkiej nr 988. Wykonane zostały także zabezpieczenia skarp, rozbudowane skrzyżowania z  drogami przecinającymi, powstały chodniki, zatoki autobusowe,   odwodnienie drogi, oświetlenie i wymagane urządzenia ochrony środowiska.

Na tej trasie z Jasła do Rzeszowa jest bardzo duży ruch, dlatego bardzo ważne są bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dziękuję wszystkim, którzy mieli swój udział w powstaniu tej drogi – mówiła na uroczystości członek zarządu Maria Kurowska. Przekazuję także serdeczne gratulacje od marszałka sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz od poseł Krystyny Wróblewskiej – dodała.

Gratulacje od wojewody podkarpackiego przekazała uczestnikom uroczystości dyrektor Kamila Piech z urzędu wojewódzkiego, która jest jednocześnie radną województwa.  

W tej części regionu trwa jednocześnie budowa dwóch obwodnic – Strzyżowa i Czudca. Pierwsza jest dofinansowana ze środków RPO WP, druga z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014 – 2020.

Aleksandra Gorzelak- Nieduży
Foto Aleksandra Gorzelak -Nieduży
Video Sebastian Kieszkowski
BP UMWP