Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Gospodarka i Transport

[VIDEO] Kongres TSLA EXPO wystartował

Sebastian Kieszkowski

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena rozpoczęło się największe na Podkarpaciu wydarzenie dla firm z branż automotive, transport i logistyka, auto-flota oraz automatyka przemysłowa. To druga edycja Kongresu i Targów TSLA Expo Rzeszów, które potrwają dwa dni – 28 i 29 września. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji i wydarzeń.

Gości wydarzenia przywitał marszałek województwa, który powiedział, że cieszy się z organizacji tej imprezy, gdyż bardzo mu zależy na rozwoju branży motoryzacyjnej, będącej jedną z inteligentnych specjalizacji regionu.

- Myślę, że dzisiejsze wydarzenie jest unikalne. Nie ma innej tak dużej imprezy motoryzacyjnej w województwie – powiedział marszałek i przypomniał o motoryzacyjnych tradycjach Podkarpacia – To właśnie w naszym województwie powstał pierwszy autobus i pierwsza polska firma produkująca autobusy w Sanoku. Dzisiaj musimy czerpać z tego dziedzictwa.

Obecny na targach wiceminister Adam Hamryszczak z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, mówił natomiast, że warto pamiętać o tym, iż Podkarpacie – za województwem wielkopolskim i śląskim - jest zagłębiem motoryzacyjnym, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę.

- Właśnie na Podkarpaciu jest zlokalizowanych sześć korporacji motoryzacyjnych o łącznych obrotach przekraczających 6 mld złotych – mówił wiceminister.

Wydarzenie otworzył panel dyskusyjny – „Automotive i transport kołem zamachowym rozwoju Podkarpacia” Mówiono na nim o dynamice branży transportowej i możliwych  korzyściach dla Podkarpacia z jej rozwoju, ale także o problemach i ograniczeniach. W debacie oprócz marszałka i wiceministra, głos zabrali m.in Manfred Kainz, Konsul Honorowy RP w Austrii, Ryszard Jania, Prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego, Alfred Franke, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, Członek Zarządu CLEPA oraz Michał Bałakier, Dyrektor Generalny DKV EURO SERVICE Polska.

Po debacie nastąpiło oficjalne otwarcie kongresu podczas którego marszałek dziękował wystawcom za tak liczny udział w wydarzeniu:

- To pokazuje moc branży motoryzacyjnej na Podkarpaciu – powiedział marszałek.

Tuż po otwarciu wiceminister Adam Hamryszczak i dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich – Piotr Miąso, podpisali dwie umowy z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Dotyczą one rozbudowy dwóch fragmentów drogi wojewódzkiej 867 na odcinku z Lubaczowa do Baszni Górnej i od Baszni Górnej do Horyńca Zdroju. W ramach tej samej umowy remontowana będzie również droga na Ukrainie. Łączne dofinansowanie na obie modernizacje wynosi ok. 3,5 mln euro. Dzięki dotacji wyremontowanych zostanie w sumie 21 km dróg – 18 po polskiej stronie w powiecie lubaczowskim i 3 km po stronie ukraińskiej.

W Kongresie biorą udział goście z Niemiec i Austrii z kraju związkowego Styrii. Podczas wydarzenia marszałek spotkał się z Manfredem Kainzem - Konsulem Honorowym RP w Austrii.

Kongres TSLA EXPO potrwa przez dwa dni, 28 i 29 września. Podczas wydarzenia zaplanowano kilka paneli umożliwiających debaty na branżowe tematy. Będą też warsztaty prowadzone przez najlepszych specjalistów, a także okazja do biznesowych rozmów. Na zwiedzających czekają atrakcje m.in. w postaci wystaw najnowszych modeli samochodów wiodących marek, atrakcyjnych konkursów, zabaw dla dzieci. Można też zobaczyć wyścigowe maszyny, piękne motory oraz rekonstrukcje starych aut.

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego jest partnerem wydarzenia.


Galeria 1


Galeria 2

tekst/fot. Galeria 1
Monika Konopka
video/ fot. Galeria 2
Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP