Już wkrótce z podrzeszowskiego lotniska ruszą przesyłki cargo. Na powierzchni 4 500 m2. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka wraz z firmą TS Logistics będą świadczyć kompleksowe usługi przesyłek towarowych. Dziś uroczyście otworzono Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka, gdzie będą składowane towary gotowe do wysyłki lotniczej. W uroczystości udział wziął marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek Władysław Ortyl w swoim przemówieniu pogratulował wspaniałej inwestycji, jednocześnie zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój strefy przylotniskowej:

W przyszłości nie można sobie wyobrazić sprawnego funkcjonowania terminalu Waimea bez odpowiedniej infrastruktury drogowej. Obecnie jest modernizowana droga wojewódzka, rozwija się lotnisko i cała infrastruktura przylotniskowa. To dobre miejsce do robienia biznesu. Mamy tu Centrum Wystawienniczo-Kongresowe G2A Arena, w niedalekiej przyszłości będzie hotel, dlatego życzę tym, którzy będą operowali w tej wysokiej jakości powierzchni, którzy stanowią zaczyn dla rozwoju tych wszystkich działań wszystkiego dobrego – powiedział marszałek.

Obecny na otwarciu Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju powiedział:

Otwarcie terminala cargo wpływa zarówno na rozwój samego Rzeszowa, jak i firm zlokalizowanych w jego pobliżu. Transport towarów drogą lotniczą w Polsce postrzegany jest jako segment rozwojowy. Zauważalne są silne tendencje wzrostowe i umacnianie się pozycji lotnisk regionalnych. Wszystkie porty lotnicze w Polsce chcą uczestniczyć w dostępie do tego biznesu. Wraz z rozwojem gospodarczym rola transportu lotniczego będzie rosła dzięki zapotrzebowaniu na towary z różnych stron świata.

Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka podziękował ministerstwu za zaangażowanie się w sprawy lotniska:

Dziękuję ministerstwu rozwoju za zaangażowanie w sprawy lotniska. Od tego roku ministerstwo nadzoruje naszego narodowego przewoźnika LOT. Dzięki temu mamy szanse, żeby rozwinąć się w obszarze cargo. Tylko od zarządu LOT-u zależy, czy regularne loty Dreamlinerów będą mogły odbywać się z naszego lotniska, bo to przełoży się na wypełnienie magazynów, w których się znajdujemy – powiedział Tabisz.

Nowoczesny terminal cargo zlokalizowany bezpośrednio przy płycie rzeszowskiego portu lotniczego w pełnym zakresie umożliwi operatorowi handlingowemu (Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka) oraz firmie TS Logistics obsługę operacji logistycznych i frachtu lotniczego w oparciu o najwyższe standardy. Umowa między Spółką Waimea Holding S.A., a Zarządem Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka na wynajem 1 700 m2. powierzchni cargo została podpisana jeszcze w styczniu 2017 roku, natomiast z TS Logistics miesiąc później. Oznacza to, że powierzchnia logistyczna w nowym terminalu cargo została wynajęta w 100 procentach.

TS Logistics z siedzibą w Rzeszowie od kilku lat dostarcza małym i średnim przedsiębiorstwom najbardziej nowoczesne i efektywne kosztowo rozwiązania w zakresie logistyki specjalizując się w transporcie przesyłek spaletyzowanych. TS Logistics na powierzchni 2 800 m2. magazynu wysokiego składowania będzie realizować kolejny etap przyjętej strategii rozwoju. Przewiduje ona dynamiczny rozwój usług związanych ze składowaniem towarów oraz usługami powiązanymi z terminalem lotniczym cargo.

Najważniejszym atutem przy wyborze powierzchni logistycznej była lokalizacja terminala cargo w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego – podkreślał Krzysztof Trzciński, członek zarządu TS Logistics, jednocześnie dodając.

Poza dalszym rozwojem aktualnie oferowanych usług, nowoczesny magazyn wysokiego składowania pozwoli nam na udostępnienie większej niż dotychczas powierzchni na potrzeby magazynowania towarów dla firm z naszego regionu - mówił.

Łączna powierzchnia Waimea Cargo Terminal Rzeszów- Jasionka liczy 6 800 mkw. Jest on ulokowany na terenie przylegającym do Międzynarodowego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Ważnym atutem inwestycji jest położenie przy drodze wojewódzkiej nr 869, która po przebudowie umożliwi łatwą komunikację z autostradą A4 i drogą ekspresową S19.

Tekst/foto: D. Kozik
Video: S. Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP