Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Gospodarka i Transport

Nowa szansa dla Łańcuta

Sebastian Kieszkowski
Na terenie fabryki Polmos Łańcut wmurowano kamień węgielny pod instalację do destylacji oraz podpisano akt erekcyjny. Dla Łańcuta oznacza to powrót do tradycji przemysłu spirytusowego. Gdyż w ostatnich latach zakład jedynie butelkował alkohol.
W wydarzeniu udział wzięli Ambasador Frnacji Pierre Lévy, posłowie Dorota Rutkowska - przewodnicząca Polsko-Francuskiej Grupy Parlamentarnej oraz Kazimierz Gołojuch, członek Zarządu Województwa Lucjan Kuźniar oraz  prezes grupy Marie Brizard Wine&Spirits Jean-Noël Reynaud oraz przedstawiciele władz lokalnych.
Wierzę, że współcześnie dokonywane inwestycje na terenie łańcuckiej fabryki, jak budowa instalacji do destylacji, pozytywnie przełożą się na kondycję finansową zakładu, który w dalszym, ciągu będzie wytwarzał produkty wysokiej jakości, zdolne do konkurowania na międzynarodowych rynkach. Mam nadzieję, że inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy regionu i powstanie nowych miejsc pracy – mówił Lucjan Kuźniar
Inwestycja będzie prowadzona przez właściciela Fabryki Marie Brizard Wine&Spirtis. Instalacja do destylacji zostanie wykonana z zastosowaniem nowoczesnych, proekologicznych technologii. Dzięki inwestycji łańcucka fabryka będzie produkować alkohol z wykorzystaniem wszystkich typów zbóż. Produktem destylacji będzie również pasza wysokobiałkowa dla zwierząt. Zboża na potrzeby produkcji w łańcuckiej instalacji mają w większości pochodzić od polskich dostawców. Zakończenie prac i rozpoczęcie produkcji z wykorzystaniem nowej instalacji planowane jest na koniec 2017 r. Szacowny koszt inwestycji to ok. 20 milinów euro. Firma planuje przeznaczyć dodatkowe śrdoki na rewitalizację Muzeum Gorzelnictwa. W ramach obsługi instalacji do destylacji zatrudnionych ma zostać ponad 30 osób, a na terenie fabryki m .in. przy obsłudze muzeum oraz produkcji i butelkowaniu tradycyjnych trunków pracować ma kolejne 15 osób.
Kacper Krauz
Kancelaria Zarządu