170331 pracaO planowanych zmianach w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy mówił w Rzeszowie wiceminister Stanisław Szwed na spotkaniu z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart, wicemarszałkiem Bogdanem Romaniukiem oraz dyrektorami urzędów pracy z regionu.

Spotkanie w Rzeszowie to forma społecznych konsultacji, organizowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ich celem jest dyskusja o planowanych zmianach w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o funkcjonowaniu tych instytucji czyli wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy. Projekty zmian w ustawie prezentował wiceminister Stanisław Szwed. W spotkaniu uczestniczyli także parlamentarzyści z regionu.

Wicemarszałek Bogdan Romaniuk mówił o sytuacji na podkarpackim rynku pracy, na którym stopa bezrobocia, w porównaniu luty 2016-2017, spadła o prawie 2 %. Podkreślał potrzebę dalszych aktywnych dział w tym zakresie.

W tym roku na aktywne formy walki z bezrobociem mamy na Podkarpaciu ponad 327 milionów złotych. W tym blisko 80 milionów na realizację programu „Praca dla młodych”, przez powiatowe urzędu pracy. Na Podkarpaciu umiemy wydawać środki krajowe i unijne na projekty, które przekładają się na podnoszenie kompetencji na rynku pracy - mówił podczas spotkania wicemarszałek Bogdan Romaniuk . Zajęliśmy 1. miejsce w rankingu: Dotacje unijne w oświacie w latach 2007-2015. Doceniono też „Podkarpackie stawia na zawodowców” nasz projekt zrealizowany przez WUP w Rzeszowie. Bardzo dobrze wygląda realizacja wsparcia w ramach PO Wiedza - Edukacja - Rozwój. Jesteśmy w czołówce w Polsce. Te działania są szczególne istotne, gdyż dotyczą osób do 30 roku życia, które na Podkarpaciu stanowią blisko 1/3 ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Musimy wspólnie dołożyć wszelkich starań, by pomóc młodym mieszkańcom województwa, żeby tu zostali i tu pracowali – dodał  wicemarszałek Romaniuk. 

Działalność Wojewódzkiego Urzędu Pracy i jego współpracy z urzędami w powiatach prezentował dyrektor WUP Tomasz Czop. Na zakończenie spotkania odbył się briefing prasowy.

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Biuro prasowe UMWP
Foto  Andrzej Łapkowski
WUP Rzeszów