Jak sprawić, żeby pasażerowie czuli się dobrze na lotnisku? Co specjaliści sądzą o turystyce biznesowej? Jakie są perspektywy dla rozwoju cargo i jak będzie wyglądało finansowanie lotniskowych inwestycji? To główne tematy Kongresu Fly&More, który obradował w G2A ARENIE.

W spotkaniu wzięło udział wielu specjalistów związanych z szeroko rozumianą branżą lotniczą. Zakres tematyczny kongresu oraz szerokie grono rozmówców pozwoliły na poruszenie różnorodnych zagadnień.

To kongres, podczas którego rozmawiamy o doświadczeniach pasażerów, o inwestycjach w infrastrukturze lotniskowej, o tym jak podejść do pasażera, aby był zadowolony, gdyż on jest kluczem do tego, aby rozbudowywać siatkę połączeń – mówił podczas kongresu Kamil Szymański- prezes spółki CWK Operator, organizator wydarzenia.

Wiele miejsca podczas kongresu poświęcono finansowaniu inwestycji dotyczących infrastruktury lotniskowej oraz okołolotniskowej. Na ten temat mówił m.in. marszałek Władysław Ortyl, który na przykładzie zarządzanego przez samorząd województwa lotniska w Jasionce, prezentował rysujące się tendencje dotyczące finansowania inwestycji w portach lotniczych.

Możliwości finansowych z Funduszy Unijnych dotyczących inwestycji lotniskowych praktycznie nie ma, więc pozostaje po pierwsze aktywność właścicieli, po drugie banki, po trzecie kapitał prywatny czyli Partnerstwo Publiczno-Prywatne. Te trzy źródła finansowania są bardzo potrzebne  – tłumaczył marszałek W. Ortyl.

Poniżej prezentujemy dłuższą wypowiedź marszałka W. Ortyla dotycząca finansowania portów lotniczych:

W panelu dotyczącym finasowania lotnisk wziął także udział przedstawiciel banku PKO SA Jarosław Król, który mówił, że podkarpackie lotnisko w Jasionce jest przykładem sukcesu, a zawdzięcza go w dużej mierze właścicielowi czyli samorządowi województwa.

Lotnisko w Jasionce przyczyniło się do rozwoju całego regionu, a rozwój regionu to zarazem  większa liczba pasażerów – mówił Jarosław Król z PEKAO SA, dodając, że jego bank jest zainteresowany finansowaniem inwestycji w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka.

O konieczności współpracy z bankami mówił także wiceprezes rzeszowskiego lotniska Zbigniew Halat. W kongresie wziął też udział prezes portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, Michał Tabisz.

Dzisiaj wyzwaniem numer jeden oprócz rozwoju siatki połączeń i poszukiwania nowych tras, jest przyciągnięcie pasażera, który nie tylko odlatuje z naszego lotniska, ale spędza na nim czas, nawet kilka godzin. Dlatego port w Jasionce ma specjalistę dedykowanego obsłudze pasażera, którego zadaniem jest szukanie obszarów, w których moglibyśmy podnieść poziom obsługi pasażerów, sprawić, żeby chcieli jak najczęściej korzystać z naszego lotniska – tłumaczył prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Kongres połączony jest z wieczorną galą wręczenia nagród w plebiscycie „Najlepsza Linia Lotnicza”. 

Galeria 1

Galeria 2

Monika Konopka
Fot. D.Kozik (Galeria 1)/M.Konopka (Galeria 2)
Wideo: Sebastian Kieszkowski