logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Gospodarka w regionie

wrota-gospodarka

161123 ukaraina kopiaDziś w Krasiczynie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Infrastruktury Sejmu RP. Była to okazja, by w szerokim gronie dyskutować o rozwoju komunikacji drogowej i kolejowej z Ukrainą. Wcześniej posłowie wizytowali pogranicze polsko-ukraińskie w Malhowicach-Niżankowicach, gdzie ma stanąć przejście graniczne. W posiedzeniu udział wzięli także przedstawiciele strony ukraińskiej. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

Udział w posiedzeniu oprócz Posłów RP wzięli między innymi: Marek Kuchciński - Marszałek Sejmu, Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury i Budownictwa, Omelyan Volodymyr - Minister Infrastruktury Ukrainy, Jakub Skiba – Sekretarz w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki, przedstawiciele kolei, samorządów po stronie polskiej i ukraińskiej oraz przedstawiciele straży granicznej.

Rozmowy dotyczyły nie tylko budowy przejścia granicznego w Malhowicach-Niżankowcach, ale również uruchomienia połączeń kolejowych między krajami. Uczestnicy komisji zastanawiali się także nad perspektywą rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu ukraińsko-polskim w kontekście rozbudowy Via Carpatia.

Na spotkaniu minister Andrzej Adamczyk mówił o możliwościach przywrócenia komunikacji kolejowej na trasie Przemyśl – Lwów. Jak się okazuje największym problemem w uruchomieniu tych połączeń  jest różna szerokość torów w Polsce i na Ukrainie. Minister mówił jednak, że tę przeszkodę należy wyeliminować i że jest to możliwe. Jednocześnie zwrócił uwagę, że lepsze połączenia infrastrukturalne między Polską a Ukrainą wpłynął na lepszą współpracę między krajami:

- Nam zależy, aby sieć kolejowa i drogowa nie tworzyły zatorów, chodzi o to, aby była ona drożna zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów, aby dzięki temu rozwijały się kontakty gospodarcze. Wierzę, że przełoży się to na jakość naszych wzajemnych relacji – powiedział minister.

Minister Adamczyk zabrał głos także w kwestii budowy trasy Via Carpatia, przypomniał historię tej inicjatywy i zaprezentował postępy w pracach nad projektem. Minister poruszył też temat możliwości połączeń kolejowych Kijów – Wrocław – Drezno – Paryż. Mówił, że to połączenie stanie się przedmiotem analizy zespołu polsko-ukraińskiego do spraw problemów taborowo-organizacyjnych.

Jutro komisja będzie obradować we Lwowie, gdzie zapozna się z projektami infrastrukturalnymi po stronie ukraińskiej. Tam wraz z partnerami ukraińskimi zostanie podpisana deklaracja, która będzie wyrażeniem intencji wspólnej realizacji projektów dotyczących infrastruktury drogowej. Projekty te będą współfinansowane ze  środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Dla województwa podkarpackiego projektem kluczowym jest między innymi przebudowa drogi wojewódzkiej nr 885 Przemyśl-Hermanowice-granica państwa. To właśnie ta droga będzie prowadziła do przyszłego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice.

tekst/zdjęcia:

Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 501 gości oraz 0 użytkowników.