logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Gospodarka w regionie

wrota-gospodarka

160901 medykaPo 13 latach przerwy ruszył dziś pociąg z Przemyśla do Medyki. Jednym z  pierwszych kursów pojechał Bogdan Romaniuk, wicemarszałek odpowiedzialny za kolej w regionie. Na stacji Medyka Osobowa przyjął go Marek Iwasieczko, wójt Gminy Medyka, który podziękował za pomoc w przywróceniu połączenia.

Połączenie ruszyło dziś w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Decyzję o tej dacie zarząd województwa podjął 9 sierpnia po akceptacji i poparciu przez zespół ds. optymalizacji rozkładu jazdy pociągów wniosku wójta gminy Medyka. To on wystąpił do władz województwa o przywrócenie połączenia, o które upominali się mieszkańcy gminy.

Z Przemyśla do oddalonej o 12 kilometrów Medyki jeżdżą 3 pary pociągów, z czego 2 obsługuje nowy tabor. Podróż trwa 15 minut i kosztuje tyle samo na całej trasie, czyli 1:90 zł. Z Przemyśla skład wyrusza o: 6:25, 13:50 oraz 15:50, a z Medyki punktualnie o 7:00 rano oraz 14:40 i 16:41. Wznowienie połączenia ma poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz poprawić komfort podróży młodzieży szkolnej.

Bogdan Romaniuk pogratulował wójtowi inicjatywy oraz wyraził zadowolenie, że po tak długim czasie pociąg wrócił na trasę.

- 13 lat temu pociąg przejechał tędy ostatni raz. Dziś wraca dlatego cieszę się, że będzie służył głównie Wam – mówił do dzieci licznie zgromadzonych na dworcu. – Korzystajcie i dbajcie o niego, niech nie jeździ pusty – podsumował wicemarszałek.

Wraz z ponownym uruchomieniem połączenia kolejowego pomiędzy Przemyślem i Medyką na trasie przejazdu pociągów do końca 2017 roku powstaną 3 nowe przystanki. Jeden pojawi się w Przemyślu, obok centrum handlowego, kolejny zaś stanie w Hurce. Trzeci i najbardziej dziś oczekiwany powstanie w Medyce na wysokości przejścia granicznego.  Ten ostatni powstać ma w pierwszym półroczu 2017 roku.

Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP
fot:

 

(1)Sebastian Kieszkowski Biuro prasowe UMWP

(2)Tomasz Rusznica Dep. Promocji i Współpracy Gospodarczej

Statystyka

Odwiedza nas 610 gości oraz 0 użytkowników.