Ponad dwustu młodych ludzi otrzymało z rąk marszałka Władysława Ortyla stypendia i nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Uroczystość odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. To już 11. edycja gali „Nie zagubić talentu”.

Samorząd województwa Podkarpackiego od 2008 roku realizuje program wspierania uzdolnionej młodzieży „Nie zagubić talentu”. Zdolna, utalentowana młodzież otrzymuje stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne, naukowe oraz nagrody pieniężne. Trafiają one do uczniów podkarpackich szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz tych, którzy ukończyli VI klasę szkoły podstawowej.

Stypendia oraz nagrody finansowane są z budżetu województwa podkarpackiego. W tym roku zarząd województwa podkarpackiego zdecydował o zwiększeniu liczby stypendystów. Dzięki temu stypendium otrzymało aż 108 uczniów. 27 z nich uhonorowano za osiągnięcia  artystyczne,  a 81 za wybitne osiągnięcia naukowe. Zarząd zdecydował także o przyznaniu nagród pieniężnych dla 88 młodych ludzi. Nagrody pieniężne otrzymało też 8 zespołów artystycznych.

Samorząd województwa na uroczystości reprezentowali: marszałek województwa Władysław Ortyl, członek zarządu Piotr Pilch, przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś oraz dyrektor departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Barbara Pelczar-Białek. Zwracając się do młodzieży marszałek województwa Władysław Ortyl powiedział:

Te nagrody i wyróżnienia są waszą zasługą, ale także zasługą waszych nauczycieli i rodziców, którzy wspierają was w edukacji i rozwoju. Wszystko to, co robicie teraz przygotowując się do przyszłego życia zawodowego, jest okupione naprawdę dużym wysiłkiem. Jednak dzięki waszym talentom, pasji i zainteresowaniem na pewno osiągniecie sukces i łatwiej też wejdziecie w życie społeczne i publiczne kraju – mówił marszałek Ortyl

Marszałek złożył też życzenia nauczycielom:

Życzę, aby ciężka praca zawsze przynosiła oczekiwane efekty i satysfakcję, a także by byli państwo zdrowi i mieli jak najmniej kłopotów wychowawczych.

Członek zarządu Piotr Pilch gratulował młodym ludziom talentów, mówiąc, że każdy je ma, musi tylko je odkryć.

Gratuluję wam, że odkryliście swoje talenty i je rozwijacie. Gratuluję również waszym rodzicom i nauczycielom, bo bez tych dobrych mentorów, to dzieło samo by się nie stało. Życzę wam, żebyście w dalszym ciągu rozwijali swoje talenty, ciężko pracowali, a później stanowili elitę naszego kraju – mówił członek zarządu Piotr Pilch.

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego od lat wspiera uzdolnioną młodzież. Przejawia się to poprzez wsparcie stypendialne, które ma różne oblicza i skierowane jest do uczniów, studentów i sportowców. Na ten cel rokrocznie przeznacza niebagatelną kwotę 5 mln zł, która trafia do niemalże 2 tys. młodych mieszkańców Podkarpacia.

Podczas uroczystej gali wystąpili utalentowani uczniowie. Na początek w układzie tanecznym „Inny świat”, zaprezentował się Dziecięcy Zespół Artystyczny Uśmiech. Na saksofonie zagrał stypendysta Szymon Lizak, a na klarnecie Rafał Kleszcz. Był też pokaz tańców latynoamerykańskich w wykonaniu Wiktorii Środy i Oliwera Dudzika. Na koniec zaś zagrał nagrodzony w programie Kwartet Gitarowy Felice.

W imieniu nagrodzonych podziękowania dla zarządu województwa złożyła Amelia Dudek – stypendystka, uczennica Szkoły Podstawowej Nr 3 w Mielcu, a w imieniu nauczycieli głos zabrała Halina Samko – dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku.

Wideo wkrótce.

Fot/tekst Monika Konopka
Wideo Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP