logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

We wtorek gigantyczny samolot transportowy An- 124 zabierze trzy wyprodukowane w PZL Mielec śmigłowce Black Hawk. An-124 Rusłan to największy na świecie seryjnie produkowany samolot produkcji radzieckiej.
Skonstruowany został na początku lat 80-tych. Ma 69 metrów długości, a rozpiętość skrzydeł wynosi 73 metry. Zapas paliwa to 287 tysięcy litrów. Prędkość maksymalna, jaką osiąga to 863 kilometrów na godzinę. Aktualnie na świecie lata około 55 takich maszyn. Ten powietrzny potwór był w Mielcu w 1988 roku. Teraz leci po śmigłowce wyprodukowane w Mielcu dla Arabii Saudyjskiej. Wylądować ma jednak nie w Mielcu, a w Jasionce.

Śmigłowce do Rzeszowa – według niepotwierdzonych informacji – mają zostać przewiezione ciężarówkami. Lotnisko Jasionka nie podaje nawet kto zamówił lot Rusłana, wskazuje tylko, że to jedna z firm Doliny Lotniczej. Nieznana jest oficjalnie również godzina lądowania Rusłana na Jasionce, internetowe spekulacje wskazują na około 14:00.

Przylot Rusłana na Podkarpacie jest dużym wydarzeniem dla miłośników lotnictwa. Do Rzeszowa wybierają się tłumy, w tym członkowie Grup Spotters zajmujących się przede wszystkim fotografią lotniczą.