logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

rzeszow24Producenci wędlin z Podkarpacia wspólnie z samorządowcami wybierają się do Parlamentu Europejskiego w Brukseli aby przekonać Komisję Europejską i europosłów do wyrabianych przez nich produktów. Od 1 września Unia wprowadza nowe przepisy, które dla części z nich oznaczają koniec produkcji.

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyło się spotkanie Członków Zarządu Województwa Podkarpackiego z przedstawicielami podkarpackich producentów wędlin. Przedsiębiorcy są zbulwersowani. Ich zdaniem reforma przepisów, które Unia Europejska chce wprowadzić od 1 września jest zbyt drastyczna. – Wymaga się od nas mniejszych zawartości substancji smolistych, a tym samym dopuszcza się je w przypadku kakao, szprotów, a nawet w mleku początkowym podawanym niemowlakom. Coś tu chyba jest nie tak. Nie jesteśmy w stanie wędzić metodą tradycyjną przy użyciu drewna sprawić by w kilogramie wędliny znajdowało się nie więcej niż 2 mikrogramy benzo(a)pirenu. Mówi się, że ktoś przyjedzie nas szkolić i pokarze nam jak powinniśmy to robić, ale dla mnie jest to nierealne. Mięso w naszym regionie zawsze wędziło się w ten sposób. Jeśli ten proces zostanie zmieniony to smak i zapach naszych wędlin nie będzie już taki sami – mówi Fryderyk Kapinos, z Taurusa.

Zarząd Województwa Podkarpackiego zapewnił, że zaangażuje się w sprawę i rozpocznie rozmowy w tym temacie. Pojawił się również pomysł, aby producenci wspólnie z samorządowcami wybrali się do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, aby wspólnie przekonać Komisję Europejską i europosłów, że smak tradycyjnych wędzonych wędlin z Podkarpacia musi pozostać taki jak do tej pory. – Są to na razie wstępne rozmowy. Planujemy jednak wybrać się do Brukseli razem z podkarpackimi producentami i rozpocząć dialog na ten temat.

 

Aneta Wielgosz

Fot. Archiwum UMWP

http://rzeszow24.pl/producenci-wedlin-jada-do-brukseli-chcemy-przekonac-do-swoich-wyrobow/