logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

hej rzeszowNowoczesny, komforty, z klimatyzacją, systemem informacji pasażerskiej, windą i miejscem dla wózków. Szynobus „36WE Impuls”, bo o nim mowa, od niedzieli kursuje na trasie Rzeszów – Przemyśl.

W ubiegły piątek na Dworcu Głównym w Rzeszowie uroczyście oddano do użytku trójczłonowy elektryczny zespół trakcyjny z napędem elektrycznym. Szynobus od niedzieli (15 grudnia) kursuje na trasie Rzeszów - Przemyśl.
- Trójczłonowy elektryczny zespół trakcyjny z napędem elektrycznym to nowoczesny, komfortowy pojazd, który śmiało możemy porównać do mercedesa tylko, że na szynach. Ma nie tylko estetyczne i funkcjonalne wnętrza, klimatyzację, system informacji pasażerskiej, windy i miejsca dla wózków. Dzięki nowoczesnej technologii jest wyjątkowo cichy. Spełnia także najwyższe standardy bezpieczeństwa – przekazuje Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. Wojeówdztwa Podkarpackiego.
W latach 2004-2013 samorząd województwa kupił w sumie 11 pojazdów szynowych. Ostatni – jedenasty – to właśnie EZT – największy i najnowocześniejszy. Koszt jego zakupu to ponad 16 mln złotych. W 80 procentach zakup został sfinansowany z rezerwy celowej budżetu państwa, a w 20 procentach ze środków Funduszu Kolejowego.
- To nie koniec inwestycji w tabor kolejowy. W latach 2014-2015 zarząd województwa planuje kupić kolejnych 6 pojazdów szynowych. Będą one finansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 i z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Wartość tych zamówień to blisko 79 mln złotych – informuje rzecznik.
Trójczłonowy elektryczny zespół trakcyjny jest pierwszym pojazdem szynowym w niebiesko-zielonych barwach nawiązujących do logo Podkarpacia. Projekt malowania został przygotowany zgodnie z wymaganiami księgi marki Województwa Podkarpackiego.
Nowy pojazd szynowy nosi imię ks. kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. Z taką prośbą zwróciła się do zarządu województwa Fundacja im. Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”. Członkowie Fundacji chcieli w ten sposób przybliżyć postać kardynała Kozłowieckiego, który wywodzi się z Podkarpacia.
O Kardynale Adamie Kozłowieckim
Kardynał Kozłowiecki urodził się w 1911 roku w Hucie Komorowskiej. W 1937 roku przyjął święcenia kapłańskie, a później śluby zakonne. W czasie II wojny światowej trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz a potem do Dachau. Po wojnie wyjechał na misję jezuicką do Afryki. W 1955 roku przyjął sakrę biskupią, a w 1959 roku został promowany na pierwszego arcybiskupa metropolitę Lusaki. W lutym 1998 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. Zmarł w 2007 roku w Lusace.
Kardynał Kozłowiecki był wielokrotnie odznaczany: w Zambii prezydent odznaczył go Wielką Komandorią Orderu Wolności. Lech Wałęsa odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi, a prezydent Lech Kaczyński nadał kardynałowi Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 r. Sejmik Województwa przyznał kardynałowi tytuł „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

http://hej.rzeszow.pl/nowy_szynobus_juz_na_trasie.__taki_mercedes_tylko_na_szynach_,artykul18234.html