logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

gospodarka podkarpackaPierwsza w regionie umowa partnerstwa-publiczno-prywatnego. Samorząd województwa współpracuje z firmą Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe. 

W czwartek (26 września 2013 roku) przedstawiciele samorządu województwa podkarpackiego podpisali umowę firmą Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe na sieci szerokopasmowego internetu na Podkarpaciu. Udziałowcami Otwartych Regionalnych Sieci Szerokopasmowych, są koncerny tel;ekomunikacyjne Hawe, Alcatel-Lucent Polska i Orange Polska.

Na Podkarpaciu powstanie 2 tysiące km sieci światłowodowej oraz ponad 200 tzw. węzłów sieci.

Wykonawca bezpłatnie przeszkoli również ponad 1,5 tys. osób, które są zagrożone wykluczeniem cyfrowym. Wszystko ma kosztować prawie 322 mln zł. Sieć ma być wybudowana do końca sierpnia 2015 r.

To ważny dzień dla Podkarpacia, dla samorządu, ale również dla całego kraju, że możemy przystąpić do tak bardzo dużego projektu – mówił marszałek Władysław Ortyl – Mamy świadomość, jak to przedsięwzięcie jest ważne dla rozwoju gospodarczego zarówno województwa podkarpackiego, jak i kraju.

- To ogromna zmiana cywilizacyjna – zapewniła Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego, obecna podczas podpisania umowy. - Jest to także największy tego typu projekt w Unii Europejskiej.

Prezes Hawe Krzysztof Witoń zwrócił uwagę na dobra współpracę z władzami. Dodał, że firma ma już doświadczenie z innych regionów i wie jak rozwiązywać problemy, np. związane np. z wejściem w pas drogowy, przejsciem przez las czy rzekę.

Marszałek Ortyl przypomina, że o pierwsza w województwie podkarpackim inwestycja realizowana w partnerstwie publiczno-prywatnym.

- Dajemy tym samym przykład innym samorządom, gminom czy powiatom – dodaje marszałek.

Województwo podkarpackie jest ostatnim, w którym podpisano taką umowę. Jan Burek, członek zarządu województwa zwraca uwagę, że głównym czynnikiem powinien być dla wykonawcy czas.

- Projekt realizowany będzie w formule zaprojektuj, wybuduj, użytkuj. Więc jak sobie zaprojektujecie i zbudujecie, tak będziecie użytkować – mówił Jan Burek do prezesa Krzysztofa Witonia.

- Już dziś przesłaliśmy harmonogram finansowo-rzeczowy do urzędu marszałkowskiego, choć umowa obliguje nas do tego w ciągu 60 dni – mówił Krzysztof Witoń.

Projekt z uwagi na jego wielkość i znaczenie objety jest ochroną Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

ac 

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/5913/szerokopasmowy-internet-na-podkarpaciu-podpisano-umowe