logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

gospodarka podkarpackaDecyzja w sprawie inwestycji nie zapadnie w tym tygodniu. Marszałek popiera ogłoszenie nowego przetargu.

Dzisiaj marszałek Władysław Ortyl poinformował, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zgodziło się na przeznaczenie 12 mln zł z kwoty wolnych środków na realizacje projektu Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego. Poinformowała o tym w liście do marszałka wiceminister Iwona Wendel.

- To przekroczenie to 32 mln to duże. Tymczasem kosztorys wykonawczy wynosi 155 mln zł, co budzi zastrzeżenia, co do wzrostu kosztów wykonawczych tej inwestycji

Marszałek poinformował o spotkaniach z projektantem, Henrykiem Sobolewskim z firmy A. P. P. Dom. Mowa była o „odchudzeniu” projektu, ewentualnie obniżeniu jakości wykonania, bez szkody dla przyszłej działalności.

- Odpowiedzi padło kilka nie wszystkie dla nas były zadowalające – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas obrad sejmiku. – Np. rezygnacja z podziemnych parkingów będących, też zapasowymi halami wystawienniczymi (bo mają 5 metrów wysokości). Ale Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która zarządza programem Rozwój Polski Wschodniej (z którego pochodzi dotacja) chciała by powstały te parkingi i zapasowe hale targowe. Ziemia w parku naukowo-technologicznym jest droga i nie powinniśmy robić parkingów w innym miejscu.

Marszałek podał też kilka wariantów.

Pierwszy wariant to budowanie na bazie tego przetargu, pod warunkiem, ze znaleziona zostania połowę brakującej kwoty z zewnętrznych źródeł, lub że Urząd Marszałkowski dołoży tę kwotę.

Inna możliwość to przeprojektowanie obiektu, pod warunkiem zrezygnowania z pewnych rzeczy. W centrum są elementy związane z dobrej jakości wyposażeniem – np. zapadnie, tynki akustyczne służące funkcjom koncertowym. To dałoby 10-15 mln zł oszczędności. Za taką opcją opowiada się marszałek. Jego zdaniem trudno sobie wyobrazić, że w tym czy przyszłym budżecie znajdzie się brakujące 16 mln zł.

- Natomiast wszelkie przeprojektowanie naruszające zgody środowiskowe i pozwolenie na budowę zajęłoby 8 miesięcy, a musimy zdążyć do 2015 roku – stwierdził Władysław Ortyl.

Marszałek wymienił też trzeci wariant – mianowicie jedna z firm biorących udział w przetargu gotowa jest podjąć się przemodelować projekt. Ale to zajęłoby za dużo czasu.

Zamówiliśmy kilka ekspertyz by nie wpaść na minę.

Ekspertyzy przygotowały APP Dpm PRz i SARP

- Nie obędzie się bez powtórzenia przetargu. Kwoty w takich wypadkach zwykle są niższe – mówi Władysław Ortyl. - Rozmawiamy z instytucjami zewnętrznymi, szukamy wsparcia i pozyskania tych 15 mln zł. Myślimy o partnerze instytucjonalnym, nie o partnerstwie publiczno-prywatnym, bo na tym etapie w naszej sytuacji to nierealne. Ta inwestycja jest potrzebna, podobnie jak i inne inwestycje w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis są tam potrzebne. Zastanawiamy się co tam ulokować, mamy kilka pomysłów.

Radna Teresa Kubas-Hul przypomniała swoją propozycję w sprawie podatku VAT

- Płacimy wartość brutto, a do UKSW zwracamy się o zwrot Vat-u – mówiła radna Kubas-Hul.

- Jestem pod wrażeniem kreatywnej analizy – odpowiedział marszałek Ortyl. - Cały czas mówimy o kwocie brutto. - Nie do końca podzielam pani analizę.

Dodał, że w tym tygodniu nie zapadnie decyzja w sprawie rozstrzygnięcia, który z wariantów wybrać.

- Do Wieloletniej Prognozy Finansowej musimy włączyć kwotę 2,5 mln zł rocznie – mówił. - Obiekt powinien się przynajmniej w części finansować.

- Cena 3,5 tys. za metr kwadratowy to tanio, ale czy nie zbyt tanio – argumentował szef samorządu województwa. - Żadnego stadionu nie skończono w terminie i nie za taką kwotę, jak chciano.

Sławomir Miklicz wyraził obawę, że jeśli przetarg zostanie powtórzony, to rośnie ryzyko, że nie wykonawca nie zmieści się w terminie.

- Późno się zdecydowaliśmy, Uważam, ze centrum powinno powstać. Apeluję, by decyzje podjąć szybko – dodał były członek zarządu. – Dziś na sesji nie dowiedzieliśmy się dziś niczego nowego.

Marszałek Ortyl stwierdził, iż na samym początku należało prowadzić inwestycje na zasadzie zaprojektuj-wybuduj.

 

ac

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/5689/centrum-kongresowo-wystawiennicze-sa-dodatkowe-pieniadze