logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

tvp rzeszowPrawie miliard 900 milionów euro. Tak wielkie są na razie planowane unijne fundusze dla Podkarpacia na lata 2014-2020. Dla porównania to o ponad 700 milionów euro więcej niż region dostał w ostatnich siedmiu latach. A co poza pieniędzmi czeka region w nowej perspektywie finansowej - wyjaśniali dziś w Mielcu przedsiębiorcom i samorządowcom - pracownicy Urzędu Marszałkowskiego.

Konferencję zorganizowano w Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii. To przykład unijnej inwestycji, w tym wypadku wartej 15 milionów złotych, dzięki której młodzi ludzie w nowoczesnych pracowniach mogą uczyć się zawodu. Po pieniądze z nowego budżetu unijnego chce sięgnąć każdy z przedstawicieli zaproszonych na spotkanie gmin. Sięganiem po kolejne dotacje zainteresowani są też przedsiębiorcy. Właściciel tej firmy branży lotniczej zatrudnia 50 osób i już trzykrotnie skorzystał z unijnego dofinansowania zyskując 3 miliony złotych. Chce dobrze przygotować kolejne wnioski. Przyszedł na konferencję, bo narzeka, że brakuje informacji na ten temat. Urzędnicy uspokajali, że pierwsze konkursy będą ogłaszane dopiero na przełomie 2014 i 15 roku Dobrą wiadomością jest to, że Podkarpacie jest jednym z zaledwie 4 województw kraju w których firmy mogą liczyć na zwrot aż połowy wartości inwestycji. Firmy średnie zyskają dodatkowo 10 procent dofinansowania a mikro przedsiębiorstwa 20 procent. Nowością jest promowanie łączenia projektów tzw. miękkich- szkoleniowych z twardymi. 
Marszałek przypominał dziś, że samorząd czeka na zgłoszenia od przedsiębiorców ale także samorządów uczelni czy zarządów dróg które chcą realizować zadania o kluczowym znaczeniu dla województwa. Aż połowa pieniędzy unijnych musi być skierowana na 4 zadania priorytetowe: są to badania naukowe, energetyka, rozwój społeczeństwa informacyjnego i przedsiębiorczości. A takie mają być efekty w przypadku Polski w 2020 roku 71 procent osób w wieku 20 do 64 lat ma mieć zatrudnienie, 1,7 procent PKB ma być kierowana na badania naukowe, o 14 procent ma być zredukowana emisja gazów węglowych i do 45 procent ma wzrosnąć liczba osób z wyższym wykształceniem.
Beata Bartman

http://www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci/spoleczne/o-unijnym-budzecie-w-mielcu/12146005