logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

tvp rzeszowTuryści, którzy wybrali się na Karpacki Festiwal Archeologiczny w Trzcinicy mogli przenieść się do epoki brązu i wczesnego średniowiecza, by zobaczyć jaka wówczas panowała moda i co jedzono. Przez dwa dni w skansenie Karpacka Troja trwały też inscenizacje walk i pokazy obrzędów Słowian i Wikingów.

W tym roku archeologiczny festiwal miał pokazać jak żyli ludzie z epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Podczas imprezy wszystko można było zobaczyć i wszystkiego dotknąć. Można było zobaczyć wytop metali i wyrób uzbrojenia. Była to też jedyna okazja przymierzenia rynsztunku średniowiecznego woja. Grupy rekonstrukcyjne pokazywały działanie machin oblężniczych. Zanim uruchomiono zrekonstruowany miotacz pocisków - jego działanie pokazywano na miniaturkach. Podczas festiwalu można tez było skosztować średniowiecznych potraw. 
Skansen w Trzcinicy - nazywany Karpacką Troją - przypomina niezwykłą historie tego miejsca. To właśnie tu odkryto pozostałości osady sprzed 4 tysięcy lat. Później teren ten zasiedlili Słowianie wznosząc wielki gród obronny. Jak żyli dawni jego mieszkańcy próbują odtwarzać miłośnicy historii z całej Polski. Dwudniowy festiwal w Karpackiej Troi przyciągnął kilka tysięcy gości.

 

http://www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci/spoleczne/historyczne-pokazy-w-trzcinicy/12139269